Terminy finansowe, które warto znać

 

Obracając się w świecie finansów, można natrafić na pewne terminy i zwroty, które zwyczajnie mogą nic nam nie mówić. Choć dla osoby, która na co dzień pracuje w branży finansowej, takie terminy są doskonale znane, to dla większości osób pozostają całkowicie niezrozumiałe, a warto je znać choćby w ramach zwyczajnej ciekawostki.

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej.

Wbrew pozorom, wiele osób nie ma pojęcia, czym jest BIK, nawet jeżeli są czynnymi kredytobiorcami. Upraszczając więc, BIK to nic innego, jak baza zawierająca informacje o kredytach i kredytobiorcach. To właśnie od zawartych tam informacji w głównej mierze zależy fakt, czy dany kredyt lub pożyczka zostaną nam udzielone.

CVC.

Tego rodzaju oznaczenia występują na wszystkich kartach kredytowych i płatniczych. Jest to skrót od angielskiego wyrażenia „Card Verification Code”, CVC to nic innego, jak trzycyfrowy kod weryfikacyjny naszej karty.

3D Secure.

3D Secure to nic innego, jak swego rodzaju zabezpieczenie internetowych płatności za pomocą kart płatniczych. Ten system zabezpieczeń został wprowadzony stosunkowo niedawno i uproszczeniu polega na tym, że podczas zakupów wymagane jest dodatkowe potwierdzenie transakcji – na przykład kodem SMS lub kodem z aplikacji bankowej.