Oszczędny miesiąc – czyli jak zmniejszyć wydatki w kryzysowej sytuacji finansowej?

Rosnące koszty życia sprawiają, że coraz częściej zmuszeni jesteśmy do zaciskania przysłowiowego pasa. W większości przypadków – wystarczy, że zrezygnujemy z pewnych przyjemności, które dotychczas umilały nam czas wolny. Zdarza się jednak, że znaleźliśmy się w niezwykle trudniej sytuacji finansowej, a przed nami rozpościera się widmo istnego braku pieniędzy. Na czym więc możemy zaoszczędzić dodatkowe pieniądze?

Żywność.

W pierwszej kolejności powinniśmy przeanalizować, jak dużo wydajemy na jedzenie. Warto będzie zrezygnować z bardziej „luksusowych” produktów na rzecz ich tańszych zamienników. Jeżeli mamy w zwyczaju jadać na mieście, czy to z braku czasu, czy ze zwykłej wygody, zdecydowanie lepiej będzie samodzielnie przyrządzać sobie posiłki – pozwoli nam to kontrolować nie tylko ich jakość, lecz także mieć realny wpływ na domowy budżet.

Zamiast autobusu – rower.

Okres wakacyjny to doskonała okazja do tego, by zrezygnować z komunikacji miejskiej na rzecz roweru. Oczywiście, miesięczne koszty biletów autobusów czy tramwajowych nie są, być może, nazbyt wygórowane, ale to wciąż są kwoty, które uszczuplają nasz portfel.

Przemyśl temat przeprowadzki.

Przeprowadzka kojarzyć się może z dodatkowymi kosztami -w szczególności w dobie rosnących cen mieszkań. W tym jednak przypadku mowa o wynajęciu mniejszego mieszkania – względem obecnego – czy nawet wyprowadzce do pojedynczego pokoju. Innym rozwiązaniem jest wynajęcie części naszego mieszkania osobie postronnej – niewątpliwie, stracimy na dotychczasowym komforcie i prywatności, zyskamy jednak dodatkowe fundusze.