Jak zdobyć doświadczenie zawodowe?

Doświadczenie zawodowe jest absolutną koniecznością, jeżeli zamierzamy się ubiegać o komfortową i dobrze płatną pracę. Trudno jednak posiadać takowe doświadczenie, jeżeli jesteśmy świeżo upieczonym absolwentem szkoły – gdzie i jak można więc takowe doświadczenie w danym zawodzie zdobyć?

Staże.

Różnego rodzaju staże wydają się być najsensowniejszym rozwiązaniem. Możemy ich szukać na własną rękę, lub też zainteresować się ofertą w lokalnym urzędzie pracy. Pamiętajmy jednak, że takie staże są najczęściej słabo płatne – w przypadku staży z urzędu pracy, kwota wynagrodzenia to niespełna 1500 zł brutto. Jeżeli poszukujemy stażu lub praktyk na własną rękę, musimy liczyć się także z faktem, że taki staż może odbywać się całkowicie nieodpłatnie.

Praktyki.

Bezpłatne praktyki, choć nie przyniosą nam korzyści finansowych, mogą wzbogacić nas o cenne doświadczenie zawodowe. Wiele firm chętnie przyjmuje praktykantów, gdyż jest to dla nich zwyczajnie cenna, a przy tym darmowa pomoc. Warto więc rozejrzeć się wśród okolicznych firm lub samodzielnie umieścić ogłoszenie, na przykład na platformach społecznościowych lub lokalnych grupach, o chęci podjęcia się praktyk.