Jak wywrzeć dobre wrażenie w trakcie rozmowy rekrutacyjnej?

Dobre wrażenie jest tym pierwszym – w przeciągu kilkunastu sekund drugi człowiek potrafi wykształcić w sobie określoną opinię o danej osobie. Tak przynajmniej uważa znaczne grono naukowców i psychologów. Rozmowa rekrutacyjna to nieodłączny element aplikowania do jakiejkolwiek pracy – nie ukrywajmy, że jest to stresujące, dla wielu osób, wydarzenie. Podpowiemy więc, jak już w pierwszych chwilach wywrzeć dobre wrażenie na rekruterze.

Czas jest na wagę złota.

O tym w szczególności należy pamiętać – osoba zajmująca się rekrutacją najpewniej przeprowadza podobnych rozmów nawet kilka dziennie, postarajmy się więc, by nie zabierać jej dodatkowego czasu. Bądźmy punktualni, lecz bez przesady – nie przychodźmy na spotkanie nazbyt wcześnie.

Wykaż się wiedzą.

Nie chodzi tu o wiedzę niezbędną na stanowisku, na które to aplikujesz – ponieważ potwierdzasz ją swoim doświadczeniem w CV, lecz o informację związane z pracodawcą i firmą, w której chciałbyś pracować. Warto więc przeprowadzić swoisty wywiad i zebrać jak najwięcej informacji związanej z firmą.

Ubiór oraz nastawienie.

Elegancki i formalny ubiór to podstawa, choć nie musimy od razu wskakiwać w garnitur – chyba, że aplikujemy na wysokie rangą stanowisko lub w danej firmie panuje taki, a nie inny dress code. Nie tylko ubiór jest ważny, lecz także i nasze nastawienie – o ile stres jest czymś naturalnym, postarajmy się o to, by nie był on nazbyt widoczny. Nasze ciało, a raczej jego mowa, jest bardzo łatwa do odczytania przez innych.