Robot koszący – czy warto kupić?

Roboty sprzątające są obecnie niezwykle popularne. Nie powinno to dziwić – w znacznym stopniu usprawniają codzienne funkcjonowanie i odciążają nas z wypełniania części domowych obowiązków. Mało się jednak słyszy o innego rodzaju automatycznych urządzeniach, takich jak robot koszący. Czym jest takie urządzenie, dla kogo jest skierowane – i co najważniejsze – czy jest sens go kupić?

Jak działa robot koszący?

W ogólnym uproszczeniu – robot koszący jest niemal tym samym, co robot sprzątający. Z tą jednak różnicą, że ten drugi odpowiada za czystość w naszym domu, a pierwszy – o stan i wygląd przydomowego trawnika. Większość takich urządzeń wyposażonych jest w moduł GPS, co umożliwia mapowanie terenu, po którym robot się porusza i pracuje. Określa więc swoje trasy, omija przeszkody – taką trasę można także dowolnie zmodyfikować z poziomu aplikacji w telefonie czy komputerze.

Autonomiczna kosiarka.

Częstotliwość koszenia trawnika jest w głównym stopniu uzależniona od rodzaju naszego ogrodu jak i naszych własnych preferencji. Robot koszący zwalnia nas z obowiązku wyciągania kosiarki z garażu i żmudnego przechadzania się po ogrodzie celem skoszenia trawy. Dodatkowym atutem tych urządzeń jest fakt, że generują o wiele mniej dźwięku w porównaniu do tradycyjnych kosiarek spalinowych – nasi sąsiedzi z całą pewnością byliby zadowoleni, gdybyśmy wymienili starą kosiarkę na takie urządzenie. Roboty koszące przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które posiadają znacznej wielkości ogród. Nie zawsze na wszystko starcza nam czasu, a ogród pozostawiony sam sobie szybko zacznie zwyczajnie dziczeć – warto więc powierzyć ten przykry obowiązek koszenia w ręce autonomicznego robota.