Dlaczego wpis hipoteczny jest tak ważny? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Zdecydowałeś się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego? Atrakcyjna cena przykuła Twoją uwagę, a właściciel twierdzi, że mieszkanie nie jest zadłużone? Jeśli chcesz się upewnić czy Twoje pieniądze zostaną właściwie ulokowane, zabezpiecz swoją transakcję.

Jak dotrzeć do księgi wieczystej i dlaczego jest tak ważna?

Kupno mieszkań od prywatnych właścicieli jest niezwykle powszechne. Zanim jednak podpiszesz umowę, warto sprawdzić stan prawny mieszkania. Aby tego dokonać, musisz dotrzeć do księgi wieczystej — właśnie tam znajdują się podstawowe informacje dotyczące hipoteki, która może obciążać lokal.

Tym zagadnieniom poświęcono dział IV księgi wieczystej.

Jeśli obecny właściciel utrzymuje, że stan faktyczny nie pokrywa się ze wpisem wieczystoksięgowym, istnieje możliwość, iż wpis nie został przez niego zaktualizowany. Zapis o hipotece można usunąć, składając podanie, zawierające dowód z banku o spłacie kredytu.

Składa się na niego zaświadczenie z banku potwierdzające zaspokojenie roszczeń, a także wniosek właściciela o usunięcie wpisu, zaadresowane do sądu wieczystoksięgowego. Istotne jest, że taki wniosek może złożyć zarówno nowy, jak i stary właściciel nieruchomości. Proces ten nie zajmuje dużo czasu, jednak warto dbać o aktualność wpisów na bieżąco i usuwać je tuż po spłacie zadłużenia.

 Tak – możesz usunąć wpis hipoteczny. Od dziś ciesz się nieruchomością wolną od zobowiązań!

Kupując mieszkanie, czy dom obarczony zadłużeniem możesz wejść w posiadanie wymarzonego lokalu za atrakcyjną, znacznie korzystniejszą niż rynkową cenę. Jeśli jednak pragniesz nabyć nieruchomość z rynku wtórnego, przed podpisaniem dokumentów, koniecznie sprawdź jej status prawny.

Choć kupowanie nieruchomości obciążonych hipoteką jest popularną praktyką, nawet nieaktualny wpis o zadłużeniu w księdze wieczystej może skutecznie zniechęcić potencjalnego kupującego. Zakup nieruchomości nieobciążonej zadłużeniem, a posiadającej wpis jest oczywiście możliwy, jednak aby transakcja kupna-sprzedaży była jak najbardziej przejrzysta dla obu jej stron, warto taki wpis usunąć.

Można tego dokonać przed zawarciem aktu notarialnego na wniosek sprzedającego — wówczas należy przedłożyć pisemny dowód tej akcji notariuszowi. Jest również możliwe usunięcie wpisu podczas zawierania umowy sprzedaży.

Do sądu wieczystoksięgowego akt notarialny dotyczący sprawy dostarcza notariusz.

Koszt tego procesu jest stosunkowo niewielki, a dzięki aktualizacji księga wieczysta naszej nieruchomości nie będzie budzić u kupujących niepotrzebnych wątpliwości.

Pamiętaj jednak, że hipotekę można wykreślić z księgi wieczystej dopiero po uregulowaniu całości zobowiązań!

Zakup nieruchomości jest niezwykle ważnym wydarzeniem — szczególnie gdy inwestujemy długo odkładane pieniądze w wymarzony dom czy mieszkanie. Choć kupno lokalu z hipoteką jest powszechną praktyką, miej pełną kontrolę nad bezpieczeństwem swoich środków i przed kupnem lokalu koniecznie sprawdź jego status prawny!

Dłużnicy zalegają ze spłatą wierzytelności? Vindicat zadba o Twój biznes!

Już teraz zdecyduj się na efektywną metodę odzyskania należnych środków finansowych! System do monitoringu i windykacji online Vindicat pomógł już ponad 20 000 firmom w walce z nierzetelnymi dłużnikami! Dzięki nam osiągniesz pełną kontrolę nad procesem windykacyjnym na każdym etapie.

Wesprzemy Cię w przygotowaniu niezbędnych pism windykacyjnych i dokumentów sądowych (m.in.: wniosku o nadanie klauzuli wykonalności, pozwu o zapłatę należności czy wezwania do zapłaty), a gdy zdecydujesz się podjąć kroki prawne, poprowadzimy Twoją sprawę także w stadium sądowo-egzekucyjnym.

Aby mieć pełny wgląd we własne sprawy, otrzymasz od nas także dostęp do szczegółowych narzędzi windykacyjnych, m.in.: giełdy długów, BIG Info Monitor czy modułu negocjacyjnego!

Wygodny dostęp do systemu automatycznej windykacji Vindicat pozwoli Ci na monitorowanie procesu windykacyjnego w każdym miejscu i o każdej porze, a atrakcyjna cena nie obciąży dodatkowo Twojego portfela. Zapoznaj nas ze swoją sytuacją, a my wybierzemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie!