Faktoring – udogodnienie dla przedsiębiorców

Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością wystawiania faktur. Niektóre z nich mają odroczony termin płatności do dwóch, lub nawet trzech miesięcy. W sytuacji, w której klient jeszcze nie uregulował zobowiązania, a firma potrzebuje pieniędzy, można skorzystać z usług faktoringu. To dobry sposób na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa.

1. Na czym polega usługa faktoringu?

2. Najlepszy faktoring

3. Ile to kosztuje?

Na czym polega usługa faktoringu?

Jest to finansowanie faktur przez firmę faktoringową. Jeśli klient ma do uregulowania rachunek z odroczonym terminem płatności, lub spóźnia się z zapłatą, można wymienić zaległe faktury na gotówkę. Innymi słowy, przedsiębiorca sprzedaje rachunki swoich klientów, a firma faktoringowa za nie płaci. Jest to dobry sposób na to, aby utrzymać płynność finansową. Istnieje kilka odmian tej usługi. Jak zatem wybrać najlepszy faktoring ? To już zależy od liczby niezapłaconych faktur, wielkości przedsiębiorstwa i ryzyka niewypłacalności dłużnika. Warto wiedzieć, że firmy oferujące faktoring nazywa się faktorami a ich klientów faktorantami.

Jak wybrać najlepszy faktoring?

Do wyboru jest kilka typów usługi. Faktoring pełny, to taki, w którym przedsiębiorca sprzedaje rachunki faktorowi, a ten zajmuje się całą resztą, czyli ściągnięciem należności od dłużnika. Z kolei faktoring niepełny polega na tym, że faktorant otrzymuje gotówkę, ale sam musi zadbać o uregulowanie należności przez klienta. W razie niepowodzenia, musi zwrócić pieniądze faktorowi. Istnieje jeszcze faktoring mieszany, który łączy w sobie elementy obu rodzajów. Do wyboru, faktoranci mają jeszcze faktoring jawny i faktoring cichy. W pierwszym przypadku, przedsiębiorca informuje swojego klienta o tym, że jego zobowiązania zostały przekazane faktorowi, w drugim, tego nie czyni. To rozwiązanie dla firm, które nie chcą pogorszenia relacji biznesowych z klientami. Faktoring krajowy, dedykowany jest firmom, które są zarejestrowane i prowadzą działalność w Polsce. Międzynarodowa odmiana usługi, przeznaczona jest dla tych, którzy prowadzą interesy z  zagranicą. Faktorzy doradzają faktoring globalny. Polega to na tym, że firma sprzedaje wszystkie faktury, jakie wystawia klientom. Szczegóły tej usługi zawarte są w umowie faktoringowej.

Ile to kosztuje?

Koszty faktoringu są zależne od liczby i wartości faktur, oraz od rodzaju usługi, który wybierze dana firma. Prowizje kształtują się na poziomie od 0,2% do 3% wartości rachunków.

Z usług faktorów mogą skorzystać wszystkie firmy, niezależnie od wielkości, a nawet osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze. Faktoring pozwala utrzymać płynność finansową, uzyskać gotówkę, gdy firma nie ma szans na pożyczkę bankową, oraz zwiększyć obroty przedsiębiorstwa.