Biuro Informacji Kredytowej – dlaczego jest tak istotne?

Każda osoba, która choć raz starała się o kredyt gotówkowy, hipoteczny czy pożyczkę na zakup danego przedmiotu, spotkała się ze skrótem BIK podczas wypełniania formularza kredytowego. Nie wszyscy jednak zdają się do końca sprawę, czym jest Biuro Informacji Kredytowej i dlaczego pełni tak istotną funkcję.

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie BIK, przechowuje dane dotyczące wszystkich kredytobiorców. Znaleźć tam można informacje dotyczące historii kredytowej danej osoby, w tym także zakupach ratalnych, kartach kredytowych czy nawet limitach odnawialnych na koncie. W Biurze Informacji Kredytowej można znaleźć się po zaciągnięciu kredytu lub pożyczki i wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych.

Dlaczego BIK jest istotny?

Banki chętnie korzystają z informacji znajdujących się w Biurze Informacji Kredytowej, ponieważ daje im to wgląd w przeszłość kredytową osoby, która aktualnie zabiega się o skorzystanie z oferowanego przez bank produktu kredytowego. To, jakie dane znajdują się w bazie BIK, mają ogromny wpływ na to, czy dany kredyt lub pożyczka zostanie nam udzielona. Jeżeli w przeszłości mieliśmy, między innymi, problemy z terminową spłatą zobowiązań kredytowych, wszystko to wpływa na obniżenie naszej wiarygodności kredytowej, a więc tym samym zostajemy umiejscowieni w grupie podwyższonego ryzyka. Takim osobom banki o wiele mniej chętnie udzielają kredytów.