Czy możliwe jest uzyskanie kredytu w sytuacji, gdy mamy do czynienia z komornikiem?

Egzekucja komornicza to najstraszniejszy sen wielu kredytobiorców, nie zawsze wiążę się z faktem popadnięcia w długi z powodu nierozsądnego gospodarowania finansami czy zaciągania kolejnych kredytów. Zdarza się, że znajdziemy się w niekorzystnej dla nas sytuacji życiowej – utrata pracy, rozwód czy choroba, która wymaga kosztownego leczenia – wszystko to może sprawić, że nie będziemy w stanie sprostać terminowo spłacić dotychczasowych zobowiązań. Wydaje się, że zaciąganie kredytu w sytuacji, gdy ciąży na nas egzekucja komornicza jest nie tylko niemożliwe, lecz także zwyczajnie nierozsądne – czy jednak aby na pewno?

Komornik a kredyt – czy jesteśmy w stanie go uzyskać?

Banki działające na terenie naszego kraju kierują się własnymi regulaminami, jak i są ściśle uzależnione od Komisji Nadzoru Finansowego. Udzielając ewentualnemu klientowi kredytu, bank przede wszystkim musi brać pod uwagę ryzyko w postaci tego, że nie będzie on w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania. Każdy kredytobiorca znajduje się w Biurze Informacji Kredytowych, w którym to gromadzone są o nim informacje budujące wiarygodność kredytową. Zdarza się, że nawet zwykłe spóźnienie się ze spłatą kredytu może skutkować negatywnym wpisem do BIK, co może przekreślić nasze starania o uzyskanie kredytu. W sytuacji, gdy na takiej osobie ciąży egzekucja komornicza – może ona zwyczajnie zapomnieć o tym, że otrzyma jakikolwiek kredyt. Są jednak instytucje pozabankowe, które kierują się nieco mniej restrykcyjnymi prawami.

Gdzie można uzyskać kredyt?

Jak wspomnieliśmy, we wszystkich instytucjach pozabankowych, jak i prywatnych firmach. Firmy te są więc w stanie udzielić kredytu, zmuszone są jednak jednocześnie brać pod uwagę zwiększone ryzyko. Zdarza się więc, że oferty kredytów takich firm lub instytucji w porównaniu z bankami są zwyczajnie niekorzystne, głównie ze względu na wysokie oprocentowanie – kierują się jednak o wiele mniej restrykcyjnymi prawami, przez co są w stanie udzielić kredytu nawet osobom, które zmagają się z egzekucją komorniczą.