podwyżki cen prądu i gazu

Podwyżki cen prądu i gazu stają się rzeczywistością

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej i gazowej. Od stycznia 2022 roku czekają nas gigantyczne podwyżki cen prądu i gazu. Wzrost cen ma dotknąć nie tylko przedsiębiorców, lecz także zwykłe polskie rodziny. Jak prezentują się stawki na przyszły rok?

Podwyżki cen prądu i gazu u wszystkich sprzedawców

Urząd Regulacji Energetyki już jakiś czas temu mówił, że pod koniec 2021 roku ogłosi nowe ceny. Mówiło się już wtedy, że będą czekać nas spore podwyżki cen prądu i gazu. Dzisiaj, czyli 17.12.2021 roku stało się to faktem. Urząd Regulacji Energetyki ogłosił nowe taryfy dla czterech sprzedawców energii elektrycznej i gazowej oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych. W związku z tym podwyżki prądu i gazu nie ominą nikogo. Niezależnie od tego, czy mamy podpisaną umowę z Tauronem, PGE, Energą czy Eneą. Każda z tych firm będzie miała od stycznia wyższe ceny za prąd i gaz.

Ile zapłacimy za prąd i gaz w 2022 roku?

Przyszły rok nie zapowiada się kolorowo. Inflacja w Polsce szaleje, a podwyżki cen prądu i gazu odczujemy każdego miesiąca. Przeciętna polska rodzina od stycznia 2022 roku zapłaci za prąd około 24% więcej miesięcznie, niż było to w roku 2021. Jest to mniej więcej 21 zł na miesiąc.

Jednak podwyżka cen prądu to nic w porównaniu z paliwem gazowym. Cena gazu ma wzrosnąć od stycznia 2022 roku aż o 54%. Dla rodzin, które używają gazu wyłącznie w kuchence, miesięczny wzrost kosztów nie będzie aż tak duży. Wyniesie on bowiem średnio 9 zł. Rodziny, używające gazu także do podgrzewania wody, zapłacą około 56 zł miesięcznie więcej. Jednak najgorzej wyjdą na tym osoby ogrzewające swoje domy i mieszkania błękitnym surowcem. Zapłacą oni średni aż 174 zł miesięcznie więcej.

Podwyżki prądu i gazu ogłoszone dzisiaj przez Urząd Regulacji Energetyki są wyższe, niż donosiły medialne doniesienie z tego tygodnia. Mówiło się bowiem, że cena prądu ma wzrosnąć o około 20%, a gazu o 40%.