Czyszczenie złota – jak się za to zabrać?

Złoto to niezwykle cenny kruszec, który od wieków sprawia, że ludzie wręcz szaleją na jego punkcie. To właśnie ze złota wykonywana jest kunsztowna biżuteria, czy nawet elementy domowego wystroju wnętrza – takie, jak świeczniki, ramki na zdjęcia czy sztućce. Złoto ma jednak to do sobie, że potrafi zostać nadgryzione przez ząb czasu – jak więc możemy przywrócić naszej ulubionej biżuterii lub dekoracjom ich dawny wygląd?

Czyszczenie złota domowymi sposobami.

Jeżeli chcemy przywrócić złotu jego dawną świetność, nie musimy nastawiać się na wizytę u złotnika lub jubilera, a tym samym – uszczuplenie naszego portfela. Złoto można stosunkowo łatwo wyczyścić za pomocą domowych metod – w tym celu doskonale sprawdzi się soda oczyszczona, ocet, pasta do zębów, zwykły płyn do naczyń czy nawet popularny napój coca-cola. Należy jednak unikać bardziej inwazyjnych metod, które mogą trwale naruszyć strukturę biżuterii lub danego przedmiotu wykonanego ze złota.

Jak często powinniśmy czyścić złoto?

Jeżeli chcemy uniknąć pojawienia się problematycznego nalotu na złocie, powinniśmy zadbać o to, by było czyszczone regularnie. Gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki brudu, w postaci choćby kurzu – czym prędzej chwyćmy za ściereczkę i oczyśćmy powierzchnię. W przypadku, gdy dana biżuteria lub przedmiot nie jest często używana, a zazwyczaj zalega na dnie szuflady – nie jesteśmy zmuszeni do tak często czyszczenia, jednak i również w tym przypadku powinniśmy co jakiś czas o nie zadbać, co pozwoli nam uniknąć – w przyszłości – żmudnego polerowania.