Czy można wyczyścić naszą historie w Biurze Informacji Kredytowej?

To, czy bank udzieli nam kredytu gotówkowego lub hipotecznego, uzależnione jest od wielu czynników. Instytucje te kierują się dosyć restrykcyjnymi wytycznymi, które mają na celu zweryfikować, czy dany klient będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie finansowe. Jednym z nich są informacje, które znajdują się w Biurze Informacji Kredytowej – to właśnie nasza historia kredytowa w BIK w znaczącym stopniu wpływa na to, czy dany kredyt zostanie nam udzielony. Niestety, notoryczne spóźnianie się z terminową spłatą miesięcznej raty, lub popadnięcie w zadłużenie sprawia, że nasza ocena punktowa szybuje w dół. Nie dziwi więc, że wiele osób zaciekawionych jest tym, czy możliwe jest wyczyszczenie historii BIK.

Czym jest BIK?

BIK, a więc Biuro Informacji Kredytowej jest ogólnopolską bazą danych o wszystkich klientach instytucji bankowych, jak i niektórych firm pożyczkowych. Znaleźć tam możemy wpisy związane z całą historią kredytową danego klienta – zarówno tą pozytywną, jak i negatywną. Niespłacanie miesięcznych rat w terminie, czy całkowite popadnięcie w zadłużenie sprawia, że w naszym BIK widnieć będą negatywne wpisy, które obniżają naszą zdolność kredytową. W większości przypadków oznacza więc to, że jeżeli taka osoba złoży wniosek o kredyt, bank najpewniej od razu go odrzuci.

Czy można usunąć negatywne wpisy z historii BIK?

Negatywna, jak i pozytywna historia kredytowa każdego klienta widnieje w bazie Biura Informacji Kredytowej przez okres 5 lat – nie oznacza to jednak, że po tym czasie są usuwanie automatycznie, gdyż może stać się to jedynie na osobisty wniosek klienta. Nie ma więc żadnej możliwości na wyczyszczenie historii kredytowej w BIK – są jednak od tego pewne wyjątki. Jakie? W sytuacji, gdy klient, po wcześniejszej spłacie kredytu, cofnął ówcześnie wyrażoną zgodę na przetwarzanie informacji – jest to jednak całkowite pozbawione sensu, ponieważ wcześniejsza spłata podnosi naszą ocenę punktową. Wpisy z BIK można także usunąć w sytuacji, gdy zawierają one nieprawdziwe lub nieprawidłowe dane.