Praca tymczasowa po sezonie. Z jakiej można skorzystać?

Przyjęło się twierdzić, że agencje pracy zapewniają zajęcie tymczasowe tylko w okresie letnim. Jednak to nie jest do końca prawda. Zatrudniając się przez agencję, możesz liczyć na pracę przez cały rok. Jakich ofert możesz się spodziewać? Przeczytaj poniżej!

Jak pracę zapewniają agencje pracy tymczasowej?

Do najbardziej popularnych zajęć oferowanych przez agencje pracy zaliczają się te cechujące się sezonowością. Są to więc wszelkiego rodzaju zakłady produkcyjne, przetwórnie owoców czy firmy usługowe. Najczęściej praca tymczasowa kojarzy się więc z wykonywaniem zadań fizycznych. To prawda, że takie oferty zajmują sporą część wśród wszystkich propozycji agencji pośrednictwa. Można je zauważyć zwłaszcza w okresie letnim, nazywanym również „sezonem”. To jednak nie wszystko, bo pośrednicy są gotowi zatrudniać pracowników również poza sezonem.

Jaka praca tymczasowa po sezonie?

W ostatnich latach zauważa się spory trend w poszukiwaniu pracowników do zadań biurowych i administracyjnych. Dlaczego? Ponieważ okres letni charakteryzuje się długimi urlopami, możesz liczyć na zastępstwo pracownika wykonującego zadnia biurowe. Poza tym firmy pośredniczące w zatrudnieniu pracowników mają informacje o zmianach kadrowych spowodowanych np. urlopem macierzyńskim lub bezpłatnym. Charakteryzują się one często sporą długością, więc w miejsce takiego pracownika trzeba znaleźć kogoś wykwalifikowanego również poza sezonem letnim.

Poza tym praca tymczasowa może obejmować również wyjazdy zagraniczne. Często firmy zgłaszają potrzebę zatrudnienia dodatkowej liczby pracowników ze względu na pojawienie się nowych zleceń krótkoterminowych. Wtedy praca tymczasowa może być zorganizowana nawet w porze jesiennej czy zimowej, czyli poza tradycyjnym sezonem. Są też oferty pracy w budownictwie czy transporcie, gdzie sezonowość nie jest tak duża. Dlatego podejmując się pracy tymczasowej, możesz liczyć na sporą różnorodność wykonywanych zajęć.

Dlaczego praca tymczasowa w agencji jest korzystna?

Stworzenie indywidualnego profilu kandydata w agencji pracy tymczasowej jest korzystne pod wieloma względami. Po pierwsze pośrednicy bardzo dobrze orientują się w sytuacji rynkowej i wiedzą, jakich pracowników szukają poszczególne firmy. Po drugie o wiele łatwiej jest znaleźć zajęcie dopasowane do możliwości kandydata. W przypadku, gdy pośrednik nie dysponuje obecnie ofertą spełniającą wymagania przyszłego pracownika, może monitorować sytuację i natychmiast skontaktować się z nim zaraz po pojawieniu się pasującej do profilu pracy.

Kolejny powód to pomoc w załatwieniu wszelkich formalności związanych z zatrudnieniem. Chodzi zarówno o pracę w Polsce, jak i podjęcie pracy tymczasowej za granicą. Agencje pracy dysponują często pracownikami koordynującymi pracowników zatrudnianych w różnych miejscach świata. Jest to spore ułatwienie dla tych osób, które nie znają języka lub nie orientują się w kwestii załatwiania spraw administracyjnych czy urzędowych.

Praca poza sezonem w agencji pośrednictwa – wnioski

Warto sięgać po wsparcie agencji pracy również poza sezonem letnim. Wtedy również jest spora szansa na znalezienie zajęcia i podjęcie satysfakcjonującej pracy.