Co grozi za spóźnienie się ze spłatą raty kredytu?

Bez względu na to, czy został nam udzielony kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu czy też kredyt gotówkowy na wymarzony samochód lub wysokiej jakości telefon komórkowy – ciąży na nas konieczność spłat wyznaczonych rat w określonych terminach. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie wszystko przewidzieć, a nieplanowane wydatki, utrata pracy – wszystko to mogą uniemożliwić terminową spłatę należności względem kredytodawcy. Co więc nam grozi, jeżeli spóźnimy się ze spłatą raty kredytu?

Obniżenie naszej wiarygodności kredytowej.

Spóźnienie się ze spłatą raty kredytu nie musi jedynie wiązać się z finansowymi konsekwencjami. Jeżeli nagminnie nie dokonujemy takich płatności w terminie, nasza wiarygodność kredytowa może się w znaczącym stopniu obniżyć. W praktyce oznacza więc to, że w przyszłości trudniej nam będzie uzyskać od banku jakikolwiek kredyt.

Odsetki karne.

Należność, która nie została opłacona w terminie, skutkować będzie naliczeniem odsetek karnych. W praktyce oznacza więc to, że będziemy zmuszeni zapłacić nie tylko odsetki będące oprocentowaniem kredytu, lecz także odsetki naliczone za opóźnienie.

Co zrobić, jeżeli nie jesteśmy w stanie terminowo spłacić raty kredytu?

Najprościej i najrozsądniej będzie skontaktować się bezpośrednio z bankiem i przedstawić całą sytuację. Większość banków oferuje możliwość odroczenia spłaty rat na określony okres lub proponuje udzielenie kredytu konsolidacyjnego na spłatę bieżących zobowiązań.