blackout

Blackout w Polsce – czy jest możliwy?

Blackout odmieniany jest ostatnio przez wszystkie możliwe przypadki w wielu krajach Unii Europejskiej? Czy jest możliwy także w Polsce? Głos w tej sprawie zabrał Urząd Regulacji Energetyki.

Blackout – czym jest?

Jest to tak naprawdę rozległa awaria zasilania. Blackout jest więc długotrwałym wyłączeniem lub ograniczeniem dostępu do prądu w całym regionie. Ich skala i zasięg może być różny, tak samo częstotliwość. Do przyczyn balckoutów specjaliści wliczają:

  • problemy techniczne,
  • niedobór paliwa,
  • konflikty polityczne,
  • burze na słońcu.

Te ostatnie nie są zależne od człowieka, ale to właśnie te zjawiska mogą mieć ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Podczas takiej burzy ogromne masy energii zderzają się z naszą planetą i tym samym wywołują zwarcia i awarie sieci.

Mieliśmy już do czynienia z taką sytuacją w 1859 r. Burza słoneczna zniszczyła wtedy całą zachodnią sieć telegraficzną.
Dlaczego blackout jest niebezpieczny?

Długotrwała przerwa w dostawie prądu dla zwykłego Kowalskiego może być nie tylko uciążliwa, lecz także niebezpieczna. Uzależniliśmy bowiem nasze życie od energii elektrycznej. To, że nie naładujemy wtedy naszego smartfona to nic w porównaniu z brakiem ciepła, czy posiłku. Część Polaków ma przecież wyłącznie elektryczne ogrzewanie, płytę indukcyjną i lodówkę podłączoną do gniazdka. Zresztą długotrwały blackout zabierze nam także dostęp do gotówki oraz sklepów. Kto z nas ma teraz w portfelu banknoty? W większości przypadków płacimy kartą. Kiedy zabraknie prądu, już tego nie zrobimy. Dlatego właśnie część krajów Unii Europejskiej przygotowuje swoich mieszkańców na taką indywidualność. Więcej na ten temat znajdziemy tutaj.

Czy w Polsce zabraknie prądu?

O to zapytano Urząd Regulacji Energetyki. Rzecznik prasowy tej inwestycji po części rozwiał nasze obawy. Pani Agnieszka Głośniewska powiedziała, że prezes URE na bieżąco kontroluje dostawy paliw i na ten czas nie widzi zagrożenia dla dostaw prądu. Nie może jednak zapewnić, że tak zostanie, gdyż sytuacja na rynkach europejskich jest niepewna.

Ponadto na wystąpienie blackoutu w Polsce może mieć także wpływ wyjątkowa intensywność słońca, którą przewidują specjaliści na lata 2022 – 2025.