Saldo a dostępne środki – czym się różnią?

Posiadanie konta bankowe jest nie tylko oczywistym udogodnieniem, lecz swoistym obowiązkiem – mało kto wyobraża sobie codzienne funkcjonowanie bez natychmiastowego dostępu do swoich finansów. Rachunek w banku pozwala nam w szybkim stopniu zarządzać swoimi wydatkami, wykonywać przelewy, opłacać zakupy czy miesięczne rachunki. Niektóre kwestie związane z kontem bankowym mogą jednak pozostawać dla niektórych zagadką – mowa tu, na przykład, o widocznych na koncie dostępnych środkach i aktualnym saldzie. Kwoty na nich często są zgoła odmienne, a to sprawia, że czasami ciężko się w tym połapać – w szczególności, gdy nie do końca zdajemy się sprawę z rzeczywistych definicji tych dwóch pojęć.

Dostępne środki — co to takiego?

Dostępne środki to nic innego, jak po prostu aktualna kwota pieniędzy, jakie znajdują się na naszym koncie bankowym i są możliwe do dowolnego rozdysponowania w każdym momencie. Kwota tam widniejąca jest pomniejszona o wszelkie wydatki, jakich dokonaliśmy w ostatnim czasie.

Saldo.

Jeżeli o saldo chodzi, widnieje tam kwota zarówno dostępnych aktualnie środków, jak i nierozliczonych wciąż transakcji. Stąd często środki na saldzie są o wiele wyższe niż te, jakie znaleźć możemy w rubryce dostępne środki. By wytłumaczyć temat bardziej przyziemnie – wyobraźmy sobie, że na naszym koncie znajduje się 300 zł, a my udajemy się na zakupy, gdzie wydaliśmy łącznie 40 zł. Dostępne środki zostaną więc pomniejszone o o wydaną kwotę, jednak saldo może nie ulec zmianie – wynika to z faktu, że wykonane przez transakcje nie zostały jeszcze zaksięgowane.