Poduszka bezpieczeństwa finansowego. O co w tym chodzi?

Każdemu z nas zdarzają się w życiu lepsze i gorsze momenty, po latach tłustych przychodzą te nieco chudsze, a wypadki i nieszczęścia chodzą po ludziach. Jest wiele sytuacji, które jesteśmy w stanie przewidzieć i na które mamy mniejszy czy większy wpływ, jest też wiele takich, których absolutnie się nie spodziewamy i które spadają znienacka. Jedyna ochrona, którą możemy sobie zapewnić to poduszka bezpieczeństwa finansowego.


Czym jest poduszka?


To pieniądze, które potrzebne są w trudnych momentach życia. Może zdarzyć się tak, że przydarzy ci się strata pracy, czy brak możliwości jej wykonywania. Naprawdę, nikt na świecie nie spodziewał się, że nadejdzie taka chwila, gdy fryzjerom, kosmetyczkom i kelnerom po prostu zabroni się wykonywania pracy. Oczywiście mogli oni liczyć na pomoc, ale jak szybko ona napłynęła? A przecież do przysłowiowego garnka trzeba włożyć coś każdego dnia i to niezależnie od sytuacji na świecie. Czy ktoś nam zagwarantuje, że następnym razem bez wynagrodzenia nie pozostaniemy my? Nie, a wówczas będziemy mieć dwa wyjścia: zapożyczyć się lub sięgnąć po pieniądze odłożone na poduszce bezpieczeństwa finansowego.


Rozumiesz, dlaczego poduszka jest ważna?


Poduszka zapewnia ci spokój, dobry sen i to, że nie musisz martwić się o to, co zrobisz, gdy zabraknie ci pieniędzy. To ona odgradza cię od nieszczęść dnia codziennego i sprawia, że pech przestaje cię dotykać. Proste, gdy dzieje się cokolwiek złego, sięgasz po te pieniądze i po prostu zaczynasz od nowa. Przede wszystkim wiesz, że nie jesteś skazany na czyjąś łaskę i niełaskę, nieważne rodziny czy banku. Masz pieniądze, nie musisz ich pożyczać i nie wpadniesz w długi.


Ile muszę mieć?


Nie ma konkretnej kwoty, którą poda ci ktokolwiek, bo bardzo ważne jest to, ile potrzebujesz. Zupełnie inne pieniądze musi mieć odłożone głowa rodziny, która odpowiada za jej utrzymanie, a zupełnie inne singiel, który w każdej chwili może wrócić pod opiekuńcze skrzydła rodziców lub po prostu przeprowadzić się do innego miasta w poszukiwaniu pracy. Zasada jest jednak prosta, ma ci wystarczyć na przynajmniej pół roku życia bez zyskiwania jakichkolwiek dochodów. Pół roku to sporo czasu, można przeorganizować swoje życie, znaleźć pracę, zmienić miasto, sprzedać i kupić nieruchomość i tak dalej. Twój obowiązkowy cel finansowy to po prostu sześć razy miesięczne koszty utrzymania na dokładnie takim samym poziomie, na jakim żyjesz w tej chwili.


Psychologiczny aspekt poduszki bezpieczeństwa


To, co materialne bardzo się w życiu liczy. Tylko nie mniej ważny jest psychologiczny aspekt poduszki. Proste, szef cię mobbinguje i czujesz, że dłużej tego nie zniesiesz? Nie ma problemu, po prostu zwalniasz się z pracy i szukasz kolejnej. Umiałeś uzbierać pieniądze na poduszkę, będziesz umiał uzbierać na samochód, wakacje czy realizację innego marzenia, na którym ci zależy. Wszystko w twoim życiu staje się prostsze, bo nie musisz myśleć o tym, co by było, gdyby… Co będzie, gdy stracę pracę… Zapowiadają grupowe zwolnienia… Potrzebne ci długie leczenie i rehabilitacja… Nic się nie dzieje, masz odłożone pieniądze, to dasz sobie radę.


Ochrona czy zarabianie?


Pieniądze na koncie bardzo kuszą. Człowiekowi jest żal, gdy patrzy, jak tracą na wartości, bo dzień po dniu zjada je inflacja. Dla wielu osób gotówka uzbierana na poduszce bezpieczeństwa to pierwsze, większe pieniądze w życiu. Nic dziwnego, że chcemy je korzystanie zainwestować, w taki sposób, by zarabiały na siebie. Nie poddajmy się tej pokusie. Pieniądze mogą nam być potrzebne w każdej chwili, a wycofanie ich z inwestycji może być nie tylko trudne, ale i kosztowne.

Jeden komentarz w temacie “Poduszka bezpieczeństwa finansowego. O co w tym chodzi?

Dodaj komentarz