PIT 2023 – wszystko, co musisz wiedzieć

Chociaż dopiero co minął okres rozliczeń PIT za 2021 rok, to już warto pomyśleć o kolejnym. Dlaczego? Bo okazuje się, że musimy przygotować się na kilka ważnych zmian związanych z Polskim Ładem i nie tylko. Sprawdźmy więc, jak w przypadku podatników będzie wyglądało rozliczanie podatku dochodowego za rok 2022 w przyszłym, czyli 2023 roku.

PIT za 2022 – najważniejsze zmiany Skala podatkowa 2022/2023

Wejście w życie programu Polski Ład sprawiło, że czeka nas wiele zmian, które będą bardzo istotne przy corocznym rozliczeniu podatkowym. Okazuje się bowiem, że podczas składania deklaracji PIT 2023 w przyszłym roku musimy być bardzo czujni, ponieważ w formularzach pojawi się wiele nowości. A aby zmiany te nas nie zaskoczyły, musimy zapoznać się z nimi odpowiednio wcześnie. I choć obecnie nie znamy jeszcze wszystkich, to jednak do informacji publicznej trafiło już kilka regulacji, o których bez wątpienia nie warto przechodzić obojętnie.

Jak poinformowało ministerstwo finansów, zmieniona została stawka pierwszego progu PIT. Uległa ona obniżeniu z 17% do 12%, co jest bardzo korzystną modyfikacją. Warto jednak dodać, że rozwiązanie to dotyczy podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej. Do tej grupy zaliczają się między innymi renciści, emerycie, osoby pracujące na umowę i w niektórych przypadkach także przy działalności wykonywanej osobiście.

Zmianie ulegnie także wspólne opodatkowanie małżonków. Wcześniej wspólne rozliczenie było możliwe jedynie w przypadku, gdy małżeństwo trwało przynajmniej przez cały rok. Pity 2023 będą mogli razem rozliczać nawet małżonkowie, którzy wzięli ślub w tym samym roku, w którym składany jest PIT.

Dużą i dla wielu osób rozczarowującą zmianą będzie brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej. Do tej pory każdy podatnik mógł uwzględnić to odliczenie. Jednak w przyszłym roku będą obowiązywać limity i ograniczenia. Zlikwidowana zostanie także ulga dla klasy średniej.

Nie są to wszystkie zmiany, jakie będą obowiązywać przy składaniu deklaracji PIT 2023. Modyfikacje mogą różnić się w zależności od danego płatnika, dlatego też zawsze warto upewnić się, czy nie stanowi się wyjątku.

Jak rozliczyć PIT 2023 przez Internet?

W dzisiejszych czasach składanie deklaracji podatkowych jest naprawdę proste. Każdy podatnik może bowiem szybko i z łatwością wypełnić i wysłać PIT online. Aby to zrobić, wystarczy jedynie dostęp do internetu. PIT przez internet złożymy za pomocą specjalnego programu e-pity, w którym dostępne są wszystkie niezbędne narzędzia. Wystarczy wybrać i wypełnić odpowiedni formularz. Warto dodać też, że e-deklaracje można nie tylko uzupełnić online, ale także przesłać je bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Dzięki temu mamy pewność, że nasza deklaracja trafi bezpośrednio do wyznaczonej placówki.

PIT-y 2023 – jaki formularz wybrać?

Rozliczając Pity 2023, należy pamiętać, by wybrać właściwy formularz. Jest ich bowiem wiele, a każdy z nich kierowany jest do innej grupy podatników. Najczęściej wypełniane są e-deklaracje PIT 36 oraz PIT 37. Pierwsza kierowana jest dla osób, które, choć część swoich przychodów za rok poprzedni uzyskały bez udziału płatnika, czyli na przykład z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w ustawie. Natomiast deklarację PIT 36 powinni wypełnić wszyscy podatnicy, którzy przychody uzyskali w stosunku pracy na umowę o dzieło, pracę, czy zlecenie, za pośrednictwem płatnika. Dotyczy ona także emerytów, rencistów oraz osób korzystających ze świadczeń wypłacanych regularnie.