Historia marki Stussy

Każdy, kogo interesuje początek wyjątkowego stylu, jakim jest streetwear, obowiązkowe jest poznanie historii marki Stussy. To właśnie ona jest jedną z pierwszych, jak nie pierwszą, a jednocześnie najważniejszą marką, która nieprzerwanie cieszy się ogromną popularnością już od 40 lat. Ten kalifornijski brand założony przez Shawna Stussy szczyci się niezrównanym wpływem na kulturę. Jakie były jego początki?

Powstanie marki Stussy

Urodzony w 1954 roku Shawn Stussy był artystą uwielbiającym deski surfingowe. Talent w połączeniu z hobby zaowocowały powstaniem pierwszych desek do surfingu opartych właśnie na jego grafikach. Pierwsza deska powstała w lutym 1980 roku i grafika na niej umieszczona, stała się logo powstałej później marki. Wszystko jednak zaczęło się na przełomie 1981 i 1982 roku, kiedy to Shawn Stussy uczestniczył w targach promocyjnych. To właśnie wtedy zaprezentował swoje deski surfingowe. Co ciekawe, już wtedy miał on na stoisku koszulki z grafikami, jednak miały one jedynie na celu promowanie desek. Ku zaskoczeniu artysty, to właśnie koszulki cieszyły się wyjątkową popularnością i zainteresowaniem.

Znakomite grafiki na deskach

Na deskach Shawn umieszczał wyjątkowo piękne grafiki, które inspirowane były motywami reggae oraz muzyki punkowej. Motywy te ozdobione były również jego nazwiskiem Stussy, od którego nazwę wzięła cała marka. Postawienie na deski zapoczątkowało wejście we współpracę z księgowym Frankiem Sinatrą Jr., a także i założeniem w 1984 roku firmy. Jednak dopiero w 1986 roku doszło do zarejestrowania i zastrzeżenia marki jako znaku towarowego.

Rynek odzieży – kiedy Stussy postawił na ciuchy?

To właśnie 1984 rok podaje się jako ten, w którym Stussy wszedł na rynek ubrań. Wraz z każdym miesiącem zaczęło się okazywać, że to nie deski, a właśnie koszulki cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Dlaczego? Przede wszystkim prezentowały one wyjątkowy, kalifornijski styl i klimat. Doskonale również oddawały sztukę oraz pojawiający się streetwear. Dzięki temu brand Stussy stał się najważniejszym przedstawicielem stylu streetwear, który tak wyraźnie stawia na łączenie ubrań wygodnych, funkcjonalnych ze stylowymi. W efekcie ubrania Stussy zyskały na popularności podczas codziennego ich noszenia, jak i podczas wyjść na różnego rodzaju imprezy.

Wpływ na modę współczesną

Nie bez znaczenia jest fakt, że marka Stussy odcisnęła wyraźny znak na brandach streetwearowych powstających już od dekad. Wśród nich wyróżnić można Supreme, markę znaną na całym świecie. To właśnie ona wyraźnie wzorowała się na propozycjach przedstawionych przez Shawna Stussy. Pomimo tego, że Supreme cieszy się niezwykłą popularnością, marka Stussy ciągle obecna jest w wielu sklepach. Znaleźć ją można m.in. w tym miejscu:

https://www.clobber.pl/pl/producers/stussy-1604681295.html

Obecnie marka Stussy to nie tylko T-shirty, ale również i bluzy oraz szorty. Te zaś nieraz spotkać można z intrygującymi grafikami i wzorami, które każdorazowo mają na sobie charakterystycznego logo brandu, na które składa się artystyczny napis Stussy.