Czym jest Leasing?

Samochód prosto z salonu – któż by o tym nie marzył? Niestety, mało kto może pozwolić sobie na zakup nowego samochodu, którego koszt często sięga kilkudziesięciu, lub kilkaset tysięcy złotych. Sprzedaż i rejestracja nowych samochodów w Polsce w ostatnim roku zdaje się mieć tendencję spadkową, choć statystyki mówią otwarcie, że wielu Polaków stać jest na nowe samochody. Nie jest to do końca prawda, ponieważ znaczna część tych osób nabywa nowe pojazdy w ramach leasingu. Czym jednak jest leasing i czy warto z niego skorzystać?

Leasing – co to takiego?

Pojęcie leasingu pochodzi z języka angielskiego i jest połączeniem słów „to lease” co można dosłownie przetłumaczyć jako „wypożyczenie” lub „wydzierżawienie”. Umowa leasingowa podpisywana jest pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą – pierwszy z nich jest rzeczywistym właścicielem danej ruchomości, zaś drugi z nich osobą, która w ramach umowy zobowiązuje się uiszczać comiesięczną opłatę, co umożliwia mu korzystanie z danej ruchomości. Leasing kojarzyć nam się może przede wszystkim z rynkiem motoryzacyjnym, co jest oczywiście prawdą – w ramach leasingu może jednak zostać również wypożyczony sprzęt komputerowy.

Kto może skorzystać z leasingu?

Umowa leasingowa może zostać podpisana zarówno przez osobę prywatną, jak i firmę lub jej właściciela, który na własną działalność taką umowę zawiera. Jeżeli zaś chodzi o rodzaje umów leasingowych, wyróżnia się leasing operacyjny, zwrotny oraz finansowy. W przypadku tego pierwszego ruchomość leasingowa należeć będzie do leasingodawcy, a po uiszczeniu wszystkich opłat, osoba z niego korzystająca będzie miała prawo do wykupu ruchomości za 1% wartości. Leasing finansowy osoba korzystająca z ruchomości leasingowej staje się jej właścicielem, a sam przedmiot wchodzi w skład jej majątku. W przypadku leasingu finansowego przedsiębiorca odsprzedaje daną ruchomość firmie leasingowej, lecz wciąż pozostaje jej użytkownikiem i zmuszony jest do uiszczania ustalonych w ramach umowy opłat.