Zmiana pracy – jak pokonać lęk?

Według różnych statystyk większość pracowników zmienia swoje miejsce zatrudnienia średnio co 7 lat. Konieczność zmiany pracy jest najczęściej motywowana lepszymi zarobkami, zespołem, awansem czy mniejszą ilość obowiązków. Jeżeli jednak już się w jakimś miejscu zaaklimatyzujemy, trudno nam wyobrazić sobie wizję, w której trafiamy do nieznanego nam kompletnie środowiska. U wielu osób rodzi to wręcz swoisty lęk, który skutecznie uniemożliwia podjęcie decyzji o zmianie dotychczasowego miejsca zatrudnienia.

Nie bój się pytać i prosić o wyjaśnienia.

Zasady panujące w nowej pracy mogą, choć nie muszą, być całkowicie odmienne niż w miejscu, w którym dotychczas pracowałeś. Mowa tu, chociażby o wydawanych poleceniach, czy swoistym slangu stosowanym przez dany zespół. To, że czegoś nie wiesz lub nie rozumiesz, nie jest jednoznaczne z tym, że nie posiadasz odpowiednich kompetencji. Dla nikogo nie będzie także zaskoczeniem, jeżeli w pierwszych dniach nowej pracy popełnisz jakiś błąd – jest co całkowicie zrozumiałe, wszak z całą pewnością odczuwasz pewien stres.

Pokonaj stres.

Odczuwanie stresu przed jakimkolwiek zmianami jest całkowicie naturalne, tym bardziej, jeżeli chodzi o zmianę pracy. Jeżeli jednak odczuwalny stres jest na tyle uciążliwy, czy wręcz paraliżujący – spróbuj nad nim zapanować. Doraźnie możesz ratować się ziołowymi preparatami, takimi jak melisa czy waleriana.

O czym jeszcze pamiętać?

Najpewniej będziemy chcieli dobre wrażenie na nowych współpracownikach czy szefie, to też wiele osób chętnie podejmie się wykonywania dodatkowych czynności, które często nie wchodzą w zakres ich obowiązków. Niestety, niektóre osoby chętnie wykorzystują nowych pracowników, chcąc zrzucić na nich pewien ciężar swoich obowiązków. Nie bój się więc zwyczajnie odmawiać wykonania czynności, która zwyczajnie nie leży w zakresie Twoich obowiązków. Jeżeli chcesz być miły – zgódź się, ale znaj umiar.