Pożyczka online: jak ją dostać, na co przeznaczyć?

Pożyczkę online możesz wydać na dowolny cel. Nie musisz dokumentować wydatków, a Twoim jedynym obowiązkiem jest terminowo oddać pożyczone środki. Dlatego pożyczka online to tak wygodny sposób, aby sfinansować remont, leczenie, potrzeby dzieci czy naprawę auta, kiedy aktualnie nie posiadasz oszczędności

Pożyczka online: najważniejsze informacje

Pożyczka online jest produktem finansowym, który polega na tym, że w ramach podpisanej przez obie strony umowy pożyczkodawca udostępnia klientowi daną sumę środków, a on ma obowiązek terminowo ją spłacić (najczęściej w ratach). Wynagrodzeniem dla firmy są odsetki i prowizja.

Pożyczki online są udzielane w 100% zdalnie. Dlatego, aby złożyć wniosek, poddać się weryfikacji zdolności do spłaty pożyczki czy otrzymać środki, nie trzeba wychodzić z domu. Dzięki temu oszczędzasz czas, a sam proces przyznania finansowania jest niezwykle dyskretny.

Pożyczka online a kredyt w banku

Czasami banki stosują w swoich przekazach reklamowych określenie „pożyczka online”. Jednak w świetle Prawa bankowego banki udzielają kredytów, natomiast inne podmioty pożyczek.

Banki reklamują pożyczkę online dlatego, aby zaakcentować, że można ją dostać w 100% przez internet. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to mniejszość w ofertach banków. Zazwyczaj (szczególnie gdy jesteś nowym klientem danej instytucji), musisz potwierdzić tożsamość w oddziale banku.

Pożyczki online, które można otrzymać w sektorze pozabankowym nigdy nie wymagają wychodzenia z domu. Tożsamość potwierdza się przelewem weryfikacyjnym.

Bankowe kredyty są udzielane na wyższe kwoty (nawet na kilkaset tysięcy złotych) i można je spłacać nawet przez 10 lat. Z kolei maksymalną sumą pozabankowej pożyczki online jest zazwyczaj kilkanaście tysięcy złotych, natomiast okres spłaty nie przekracza kilku lat (najczęściej od 3 do 5 lat).

Jak w praktyce działa pożyczka online?

Pożyczki online działają naprawdę bardzo prosto i nawet jeśli bierzesz ją pierwszy raz, to nie ma się czego obawiać. Zobacz, jak to działa krok po kroku!

  1. Wybierasz konkretną firmę pożyczkową (najlepiej użyć do tego internetowej wyszukiwarki, porównać koszty pożyczek online w kilku podmiotach i poczytać o nich opinie klientów).
  2. Na dostępnym na stronie internetowej kalkulatorze wybierasz interesującą Cię kwotę i okres spłaty. Od razu wyświetla Ci się szacunkowa rata i koszt pożyczki.
  3. Jeżeli warunki są dla Ciebie satysfakcjonujące, przechodzisz do wypełnienia wniosku o pożyczkę. Wpisuje się tam swoje dane osobowe, teleadresowe i dochodowe.
  4. Następnie wykonujesz przelew weryfikacyjny, czyli na wskazane przez pożyczkodawcę konto przelewasz złotówkę lub grosz. Kwota jest później zwracana. Chodzi tylko o to, aby potwierdzić, czy dane nadawcy przelewu zgadzają się z tymi podanymi we wniosku.
  5. Później Twój wniosek trafia do weryfikacji. Analitycy pożyczkodawcy sprawdzają, czy stać Cię na spłatę pożyczki przy Twoich obecnych dochodach oraz weryfikują Twoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej i biurach informacji gospodarczej.
  6. Jeżeli masz zdolność do spłaty pożyczki online, to otrzymujesz decyzję pozytywną. Jeżeli nie, to oczywiście również zostaniesz poinformowany o tym przez pożyczkodawcę.
  7. Po otrzymaniu decyzji pozytywnej dostajesz umowę do podpisania. Oczywiście to również robi się zdalnie, ale zanim podpiszesz, to dokładnie przeczytaj dokument, zwróć uwagę na koszty i termin spłaty zobowiązania, a wszystkie wątpliwości od razu wyjaśniaj.
  8. Kiedy podpiszesz umowę, pozostaje Ci terminowo spłacać raty. Gdy oddasz już wszystkie, pożyczka online zostaje zamknięta.

Pożyczka online: jak ją otrzymać?

Aby otrzymać pożyczkę online, trzeba spełnić kilka warunków:

  • posiadać stałe, udokumentowane dochody o odpowiedniej wysokości (takiej, które bez problemu pozwolą spłacić Ci wnioskowaną kwotę),
  • być w odpowiednim wieku (limity są ustalane przez pożyczkodawcę),
  • mieć polskie obywatelstwo i mieszkać na terenie kraju,
  • posiadać własne konto bankowe,
  • mieć pozytywną historię kredytową,
  • nie być wpisanym w rejestrach dłużników.

Jeżeli spełniasz wszystkie powyższe wymagania, to możesz się spodziewać, że pożyczka online z dużym prawdopodobieństwem zostanie Ci przyznana.

Ile kosztuje pożyczka online?

Koszt pożyczki online zależy od oferty pożyczkodawcy, ale też od tego, na jaką sumę i na jaki okres spłaty się zdecydujesz. Im więcej i na dłuższy czas pożyczysz, tym łącznie więcej będzie Cię to kosztowało.

Na koszt takiego produktu składają się odsetki i prowizja za udzielenie pożyczki. Czasami firmy doliczają również opłatę przygotowawczą (nazywaną też opłatą za rozpatrzenie wniosku) albo ubezpieczenie.

Czy pożyczkę online można wydać na dowolny cel?

Ważną zaletą pożyczek online jest to, że można je wydać na cokolwiek chcesz. Żadna firma nie będzie wymagała wyjawienia celu pożyczki ani tym bardziej dokumentowania wydatków. Dlatego jeśli nie chcesz dzielić się swoimi planami, to oczywiście nie musisz.

Czy pożyczkę online można skonsolidować?

Jeżeli aktualnie spłacasz kilka zobowiązań, ale chcesz przenieść je wszystkie do jednego banku i płacić tylko jedną ratę, to masz na myśli konsolidację.

Kredyt konsolidacyjny można uzyskać tylko w banku i za jego pomocą połączyć np. kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, limit na karcie kredytowej czy w koncie. To, czy można skonsolidować pożyczkę online, będzie zależało od polityki kredytowej danego banku, ale też Twojej zdolności kredytowej.

Pamiętaj, że konsolidacja będzie możliwa tylko wtedy, jeżeli terminowo spłacasz swoje zobowiązania.