W jakich formatach drukują kserokopiarki Konic Minolta?

Podstawowym formatem wydruków bez problemu obsługiwanych przez zdecydowaną większość dostępnych na rynku urządzeń drukujących jest format A4. To standardowa kartka papieru biurowego w rozmiarze 210 x 297 mm, co odpowiada rozmiarowi dwóch kartek zeszytowych A5. Profesjonalne kserokopiarki Konica Minolta, podobnie jak inne popularne modele kopiarek, obsługują jednak nie tylko ten format. W jakich innych formatach mogą drukować kserokopiarki?

Druki w formacie A3

Podobnie jak w przypadku dwóch kartek papieru w formacie A5, które leżąc poziomo jedna obok drugiej, tworzą format A4, format A3 odpowiada rozmiarowi dwóch sąsiadujących ze sobą, ustawionych pionowo kartek A4. Dokładny rozmiar formatu A3 to 297 x 420 mm. Ten większy format obsługuje zdecydowana większość nowoczesnych kserokopiarek Konica Minolta oraz urządzenia wielu innych producentów profesjonalnych kopiarek biurowych. Warto przy tym podkreślić, że obsługiwany przez kserokopiarki Konica Minolta format A3 nie jest dostępny dla większości drukarek domowych i uniwersalnych drukarek biurowych, zarówno atramentowych, jak i laserowych. Osoby zainteresowanie przygotowaniem wydruków w dużym formacie, podwójnym A4, muszą zatem korzystać z profesjonalnego sprzętu drukującego.

Format SRA3

Obok standardowych formatów, takich jak A5, A4 i A3, w niektórych kserokopiarkach Konica Minolta można stosować także papier w mniej popularnym formacie SRA3. To specyficzna kategoria papieru do drukowania, przeznaczonego do drukowania dokumentów, które wymagają późniejszego przycięcia. W przypadku papieru w formacie SRA3 jest on większy od formatu A3 o dokładnie 5 procent. Wymiary papieru SRA3 to 320 x 450 mm. Oznacza to, że niektóre kserokopiarki Konica Minolta wyposażone są w tacki o delikatnie większym rozmiarze niż największy stosowany w większości ksero format A3. To idealny sprzęt do drukowania jakościowych materiałów graficznych, w tym prezentacji, instrukcji obsługi, broszur reklamowych i plakatów, które po wydrukowaniu zwykle podlegają dalszej obróbce, w tym przycinaniu krawędzi.

Większość dostępnych na rynku, nowych modeli kserokopiarek Konica Minolta (japońska marka) obsługuje standardowe formaty druku, czyli kartki papieru A4 i A3. Możliwość druku w formacie A3 sprawia, że jest to sprzęt zdecydowanie bardziej funkcjonalny od tradycyjnych drukarek komputerowych, dla których największy format wydruku to zazwyczaj A4. Niektóre modele kserokopiarek japońskiej marki mają jeszcze większe tacki i mają zdolność do obsługi specjalnego papieru w formacie SRA3.