Samochody Citroen – marka dla uwielbiających komfort jazdy

Samochody Citroen to od wielu lat synonim komfortu jazdy. Świeżo powstałe modele korzystają z bogatej historii marki. Citroen produkuje całą gamę samochodów osobowych i dostawczych. Całkiem możliwe, że znajdziesz w ofercie także coś dla siebie. Czym wyróżniają się auta Citroen?

Marka Citroen – krótka historia motoryzacyjnego giganta

Historia marki zaczyna się od Andre Citroena, syna Holendra oraz Polki. Podczas pobytu w naszym kraju wykupił on patent na produkcję kół zębatych o daszkowym uzębieniu. Dzięki temu mógł założyć swój warsztat w Paryżu w 1902 roku. Co ciekawe, tego typu koła zębate używane były w pierwszych automobilach. Citroeny wyjechały po raz pierwszy na francuskie ulice w 1919 roku. Na początku XX wieku rozpoczęły się też prace nad kultowym modelem 2CV. Był on produkowany od 1949 do 1990 roku. Wielki sukces odniósł Citroen DS, wyróżniając się hamulcami tarczowywmi i hydropneumatycznym zawieszeniem, które do dzisiaj stanowi znak rozpoznawczy marki. W ostatnich latach firma Citroen wraz z Peugeotem utworzyła koncern PSA.

Samochody Citroen – modele miejskie i rodzinne

Modele C3 i C3 Aircross to typowo miejskie propozycje od firmy Citroen. Ten miejski crossover to auto gwarantujące szybki dojazd po zakorkowanych i ciasnych ulicach metropolii. Dedykowany młodym rodzinom oraz rozpoczynającym swoją przygodę z jazdą – nie zawiedzie nawet na dłuższych trasach. W standardowym wyposażeniu nowego C3 znajduje się m.in. ABS + System wspomagania hamowania awaryjnego, wspomaganie kierownicy, wielofunkcyjny komputer pokładowy oraz poduszki bezpieczeństwa kierowcy, pasażera i boczne. Na rynku wtórnym znajdziesz modele C3 w cenie około 80 tysięcy złotych.

Citroën w wersji z napędem hybrydowym

Samochód Citroen C5 X, jak i C5 Aircross, to godni następcy klasycznego modelu C5. Oba występują również w wersjach z napędem hybrydowym. Każdy model może zostać dopasowany w produkcji do indywidualnych potrzeb klienta. Sama benzyna, hybryda lub instalacja LPG uczyni z przyszłego samochodu najbardziej korzystną dla portfela kierowcy opcję. Ponadto, auto C5 X to idealny pojazd rodzinny. Bogate i funkcjonalne wyposażenie podnosi komfort jazdy, nawet w wieloosobowej grupie. Przyszły właściciel może także wybierać między automatyczną a manualną skrzynią biegów. Samochód ten posiada wszystkie najnowsze systemy wspomagania – od ASR do wspomagania przy ruszaniu na wzniesieniu. Spośród aut osobowych wyróżnia się również zawieszenie z amortyzatorami Progressive Hydraulic Cushions. Używane auto Citroën C5 Aircross z rocznika 2023 kosztuje ok. 150 000 zł.

Citroen Cactus – inny niż wszystkie

Andre Citroen nie mógł się spodziewać, jaki sukces osiągnie jego firma w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat. Dzisiaj francuska marka Citroen, na równi z takimi gigantami jak Peugeot czy Renault, wyznacza trendy i kierunki w motoryzacji. Dobrym przykładem jest Citroen Cactus, który podbił serca kierowców w Polsce i w Europie. Model ten zabłysnął jako pierwszy samochód z ochronnymi panelami na drzwiach. Dzięki wykorzystaniu elastycznego tworzywa zabezpieczają one auto przed obtarciami i rysami na parkingu. Możesz też dowolnie wybrać kolor paneli.

Samochody Citroen Cactus można spotkać jedynie na rynku wtórnym – model wycofano już z produkcji. Do zalet pojazdu zalicza się też też wielkość wnętrza pojazdu – jest dużo więcej przestrzeni niż w C3. Jeśli przebieg pojazdu przekroczy 60 tys. km, często w przypadku C4 Cactus pojawiają się problemy z paskiem rozrządu. Kupując na rynku wtórnym, warto zawsze zaglądać pod maskę lub nabyć auto z gwarancją przeglądu.