Rozliczenie PIT w 2023 – najlepsze sposoby! Jak złożyć deklarację PIT?

Rozliczanie podatków to obowiązek, z którego wywiązać musi się większość Polaków. Na szczęście w dzisiejszych czasach cała ta procedura jest naprawdę łatwa i szybka. A to wszystko dlatego, że PIT można złożyć online – w 15 minut, z dowolnego miejsca! Sprawdźmy więc, jak przygotować się do rozliczenia podatku dochodowego za 2022 rok!

Jaki jest termin składania deklaracji PIT za 2022?

Złożenie deklaracji podatkowej w odpowiednim terminie to podstawa! Na podatników, którzy nie rozliczą podatków w wyznaczonym czasie czekają przykre konsekwencje, w tym między innymi kary finansowe, a nawet widmo pozbawienia wolności. W przypadku rozliczeń z Urzędem Skarbowym nie ma więc mowy o żadnych opóźnieniach.

Na szczęście czasu na złożenie swojej deklaracji PIT jest naprawdę dużo. Każdy rozliczający się ma na to bowiem ponad dwa miesiące. Formularze składać można będzie już od 15 lutego 2023 roku. Natomiast ostateczny termin przypada dokładnie na 2 maja 2023 roku. Tym samym, w najbliższym okresie rozliczeniowym podatnicy będą mieli aż dwa dodatkowe dni na wypełnienie tego obowiązku. Zwykle termin ten wypada 30 kwietnia, jednak w 2023 roku będzie to dzień wolny od pracy. Tak samo, jak 1 maja. Stąd też to przesunięcie.

Formularze PIT — który wybrać?

Aby rozliczyć podatek dochodowy, w pierwszej kolejności należy wybrać odpowiedni formularz PIT. Dostępne są bowiem różne ich rodzaje, a każdy z nich służy do rozliczania innego rodzaju przychodów, w zależności od ich źródła. Niektóre z nich przeznaczone są dla osób, które generują przychody z tytułu stosunku pracy, inne zaś dla tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Są to dwie najliczniejsze grupy podatników i w ich przypadku obowiązuje formularz PIT 37 oraz PIT 36.

PIT-37

PIT 37 to najpopularniejsza deklaracja podatkowa. W roku 2023 z pewnością także to właśnie ten formularz składać będzie większość podatników. PIT 37 służy przede wszystkim do rozliczeń ze spółdzielczego stosunku pracy. Krótko mówiąc, przeznaczony jest do rozliczania przychodów otrzymywanych za pośrednictwem płatnika z tytułu umowy o pracę, zlecenie, czy też umowy o dzieło. Każda osoba zatrudniona powinna więc sięgnąć po formularz PIT 37.

Deklaracja podatkowa PIT 37 służy również do rozliczania pobieranych zasiłków. Po taki formularz sięgają wszyscy emeryci oraz renciści. W nim uwzględnia się też środki otrzymane z tytułu przyznanego stypendium oraz inne pobierane świadczenia.

PIT-36

Formularz PIT 36 wypełniają przede wszystkim osoby, które choć część przychodów otrzymały bez pośrednictwa płatnika. Przeznaczony jest dla przedsiębiorców, których zarobki opodatkowane były według skali podatkowej 12% i 32%. Warto jednak podkreślić, że dotyczy to jedynie dochodów z tytułu działalności gospodarczej pozarolniczej. Podatników, którzy nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej obowiązują inne regulacje.  

Deklaracja PIT 36 służy także do wielu innych rozliczeń. Należy wypełnić ją na przykład, gdy dolicza się straty z wcześniejszych lat, czy też przychody małoletnich do własnych, a także przy odliczeniach minimalnego podatku. Formularz PIT 36 wybrać powinny również osoby, które zarabiają za granicą, w państwie członkowskim Unii Europejskiej, czy też podatnicy chcący rozliczyć środki z najmu, dzierżawy, czy podnajmu.

PIT-36L

Przedsiębiorcy, którzy nie rozliczają się według skali podatkowej powinni wybrać formularz PIT 36L. Za jego pomocą rozlicza się bowiem środki podlegające opodatkowaniu liniowemu. Prócz tego PIT 36L wypełnić powinni wspólnicy działający w spółkach osobowych oraz osoby rozliczające działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane liniowo.

Jak wypełnić PIT online?

Składanie deklaracji PIT online to usprawnienie, które całkowicie zrewolucjonizowało procedurę rozliczania podatków. Zamiast stania w długich kolejkach i wypełniania plików formularzy, możemy załatwić wszystko z dowolnego miejsca — wystarczy dostęp do internetu. Wypełnienie formularza online zajmie nam maksymalnie 15 minut. Najważniejsze jest jednak to, że jest to tak proste, że poradzi sobie z tym dosłownie każdy. Obecnie deklarację PIT online wypełnić można na kilka sposobów. Najwygodniejsza opcja to jednak bez wątpienia skorzystanie z usługi Twój e-PIT lub specjalnego programu PIT.

Twój e-PIT to całkiem nowa usługa, która wprowadzona została przez Ministerstwo Finansów w celu usprawnienia procedury składania PIT. Wystarczy zalogować się na stronie e-Urzędu Skarbowego. W profilu czekać będzie na nas gotowy PIT. Należy go sprawdzić oraz ewentualnie uwzględnić ulgi podatkowe i taki formularz jest już całkowicie gotowy — możemy od razu go zaakceptować i przesłać online.

Program PIT to także świetna opcja. W internecie jest ich kilka, natomiast warto stawiać na te sprawdzone, jak choćby e-pity. Działanie takiego programu jest bardzo proste. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego formularza. Następnie należy go uzupełnić. Tu trzeba pamiętać, że w zeznaniu podatkowym nie może zabraknąć żadnych z wymaganych informacji. Wykorzystywane są do celów podatkowych oraz są niezbędne do weryfikacji danych na różnym poziomie. Jeśli jest taka możliwość, to warto oczywiście skorzystać też z dostępnych ulg podatkowych. Gotowy formularz możemy wydrukować i dostarczyć do Urzędu Skarbowego.