Rodzaje płatności mobilnych

Postęp technologiczny sprawił, że nasze codzienne życie uległo diametralnemu ułatwieniu. Urzędowe sprawy, które dotychczas wymagały osobistej wizyty w stosownej instytucji, teraz mogą zostać załatwione poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie internetowej. Podobnie sprawa ma się z finansami i oszczędnościami – zamiast ukrywać pieniądze z przysłowiowej skarpecie, chętniej korzystamy z lokat czy też zwyczajnie trzymamy środki na kontach osobistych. Nie jesteśmy również zmuszeni posiadania przy sobie ogromnej ilości gotówki, jeżeli planujemy większe zakupy – wszystko ogranicza się bowiem do karty płatniczej, smartfona lub smartwatcha wyposażonego w technologię NFC. Skupimy się na rodzajach płatności dostępnych dla użytkowników urządzeń mobilnych – kiedy możemy z nich skorzystać i czym się cechują?

Dostępne rodzaje płatności bezgotówkowych dla urządzeń mobilnych.

W przypadku smartfonów czy smartwatchy, na rynku tych urządzeń od lat królują dwaj giganci – Google oraz Apple. Apple nie tylko projektuje własne urządzenia, lecz także jest dystrybutorem przeznaczonego na nie oprogramowania mobilnego. W przypadku Google, tenże gigant z początku znany był jedynie z faktu opracowania niezwykle popularnego systemu, jakim jest Android. W ostatnich latach również i Google postanowił wkroczyć na rynek urządzeń mobilnych. Użytkownicy urządzeń Apple mogą korzystać z płatności mobilnych Apple Pay. W przypadku androidowców tutaj możemy mówić o usłudze Google Play lub płatnościach bezpośrednio z aplikacji bankowych zainstalowanych na urządzeniu mobilnym.

Warunki korzystania z płatności mobilnych.

By móc korzystać z płatności mobilnych, a tym samym na zawsze odrzucić w kąt myśl o noszeniu przy sobie gotówki, konieczne jest posiadania urządzenia wyposażonego w technologię NFC. W ogromnym skrócie jest to standard komunikacji bliskiego zasięgu, który opiera się na technologii zbliżeniowej. Umożliwia on nie tylko szybkie i bezgotówkowe płatności, lecz także wykorzystywany może być do przesyłu danych. W przypadku nowych smartfonów i smartwatchy – niemal każde urządzenie wyposażone jest w technologię NFC.