Nie warto czekać ze składaniem pozwu frankowego – przykład GetinBanku dobrą przestrogą

Getin Bank ogłosił upadłość 20 lipca 2023 r. Negatywne skutki odczuwają już tysiące frankowiczów. Ci, którym udało się uzyskać wyrok unieważniający umowę przed upadłością, są w nieco lepszej sytuacji. Natomiast ci, którzy zwlekali ze złożeniem pozwu, musieli szybko zgłosić swoje wierzytelności do syndyka. Termin kończył się 19 sierpnia. Osoby zgadzające się z umową i chcące płacić dotychczasowe raty na niekorzystnym poziomie (co będzie zaspokajać wierzycieli) mają spokój. Pozostali kredytobiorcy, także ci z nierozstrzygniętymi jeszcze sprawami sądowymi, muszą zgłosić wierzytelność przez Krajowy Rejestr Zadłużonych.

Kancelarie frankowe przestrzegały kredytobiorców, którzy dzisiaj muszą współpracować z syndykiem

Prawnicy od dawna ostrzegali o nie najlepszej kondycji finansowej Getin Banku i nadchodzącej restrukturyzacji, a nawet upadłości.

Przewidywania stały się faktem pod koniec września zeszłego roku, a 20 lipca 2023 r. sąd w Warszawie ogłosił upadłość banku. Okoliczności mocno skomplikowały sytuacje frankowiczów pozostających w trakcie sporów z bankiem lub planujących pozew. Do 19 sierpnia br. należało zgłosić swoje roszczenia do syndyka przez Krajowy Rejestr Zadłużonych.

Ci, którzy opóźniali pozew, teraz muszą gromadzić dowody i zgłaszać roszczenia, by wziąć udział w postępowaniu upadłościowym. Niezgłoszenie tych roszczeń będzie prowadzić do utraty szans na ich zaspokojenie, a co za tym idzie zwrot opłat i prowizji staje się niemożliwy. Ostatecznie odzyskanie pieniędzy od banku zależy od masy upadłościowej. Niektórzy frankowicze już wygrali swoje sprawy, inni czekają na zakończenie upadłości, co potrwa wiele lat.

Jak postępować przy zgłaszaniu roszczeń związanych z umową frankową w Getin Banku?

Zwlekanie z decyzją o złożeniu pozwu może determinować pilne działania w przyszłości, działanie w pośpiechu, by np. znaleźć odpowiedniego partnera, jakim jest kancelaria frankowa, która wesprze frankowicza w prawidłowym zgłoszeniu roszczenia zgodnie z prawem upadłościowym. Chociaż można spróbować to zrobić samemu, to zrozumienie istoty tego kroku i potencjalnych błędów, które mogą się przydarzyć po drodze jest kluczowe. Wsparcie specjalisty od unieważniania wadliwych kredytów i postępowań upadłościowych jest więc mocno zalecane.

Pierwszy termin zgłoszenia roszczeń minął 19 sierpnia 2023 r. W tym okresie zgłoszenie nie generowało żadnych opłat. Po 19 sierpnia wiąże się już z poniesieniem kosztów.

Jest jeszcze jednak niezwykle istotna rzecz, o której należy pamiętać. Osoby, które się spóźniły, mogą nie zostać uwzględnione w planie podziału masy upadłościowej lub zostaną uwzględnione dopiero po zgłoszeniu wierzytelności przez syndyka. Zgłoszenia po zatwierdzeniu ostatecznego planu zostaną zignorowane.

Zgłoszenia wierzytelności dokonuje się elektronicznie w Krajowym Rejestrze Zadłużonych za pomocą formularza 30048 „Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym”. Kategoria wierzytelności nie ma znaczenia, prawidłowa kategoria zostanie określona w załączniku. W formularzu należy załączyć pełnomocnictwo dla prawnika, dowody spłat kredytu oraz oświadczenie o potrąceniu w formie PDF lub pliku tekstowego.

Nie wiesz, czy poradzisz sobie ze wszelkim obowiązkami, jakie należy spełnić składając wniosek, czy też szukasz skutecznej kancelarii prawnej? Sprawdź możliwości, jakie ma porównywarka CHF. Znajdziesz tu kancelarie frankowe poruszające się w sprawach frankowych od lat, porównasz ich oferty i przeanalizujesz bezpłatnie swoją umowę frankową. Zyskasz więc pewność, że wybierzesz odpowiedniego, doświadczonego partnera, który pomoże ci spokojnie przejść cały proces frankowy.