Naklejki adhezyjne — czym są i jakie są ich zalety?

Naklejki adhezyjne nazywane są wielorazowymi. To sprytne rozwiązanie doceniane przez wiele firm na rynku. Naklejki te charakteryzują się wszechstronnym zastosowaniem. Łatwo przylegają do powierzchni, a ich produkcja nie bierze pod uwagę standardowego kleju. Naklejki wykonane z folii adhezyjnej można w dowolnej chwili oderwać, bez pozostawiania nieestetycznego śladu i przykleić w zupełnie innym miejscu. Sprawdź, czym dokładnie są wielorazowe naklejki, jakimi zaletami się charakteryzują oraz gdzie można je naklejać!

Folia adhezyjna — czym jest?

Folia adhezyjna, często nazywana folią samoprzylepną, to świetny materiał, który rewelacyjnie sprawdza się na powierzchniach płaskich. Jak to działa? Adhezja jest zjawiskiem przyciągania cząsteczek, czego efektem jest wytrzymała i niezwykle mocna folia. Możemy ją z łatwością przykleić do płaskiej powierzchni.

Przy pomocy folii produkuje się naklejki adhezyjne na witryny sklepowe czy na szyby samochodów. Naklejki mogą osiągać spore wymiary. Specjalne właściwości folii sprawiają, że naklejki nie zmieniają swojego położenia, ale są równocześnie łatwe w odklejaniu. Co więcej — można je przykleić ponownie w innym miejscu. Podczas produkcji nie wykorzystuje się kleju, więc powierzchnia po odklejeniu naklejki jest czysta. Nie trzeba jej szorować, by doprowadzić ją do poprzedniego stanu, ponieważ resztki substancji nie osadzają się na powierzchni. Jednym z minusów folii adhezyjnej jest podatność na promienie słoneczne. Naniesione na nią kolory mogą blaknąć pod wpływem promieniowania. Więcej informacji na temat naklejek tego rodzaju znajdziesz na stronie https://polinal.pl/blog/naklejki-adhezyjne-bez-kleju/.

Co warto wiedzieć na temat papieru syntetycznego?

Alternatywą dla folii adhezyjnej jest papier syntetyczny. To kolejny fantastyczny materiał, przy pomocy którego można uzyskać niezwykle szczegółowe, trwałe i wyjątkowe naklejki. Ten typ papieru wykorzystywany jest do druku cyfrowego, a powstałe z niego naklejki również charakteryzują się wielokrotnym użytkiem. Papier syntetyczny przykleja się do powierzchni płaskich. Nie wymaga kleju, dlatego po odklejeniu powierzchnia jest bardzo czysta. Papier ten nie blaknie na słońcu, co czyni go dobrym zastępcą dla folii adhezyjnej.

Folia adhezyjna a folia elektrostatyczna — czy to jest to samo?

Na rynku poligraficznym bardzo często dochodzi do nieporozumienia w kwestii folii adhezyjnej oraz elektrostatycznej. Jedni twierdzą, iż są to dwie nazwy jednego produktu. Inni udowadniają, że to kompletna pomyłka. Folia adhezyjna wykonana jest z PCV, czyli polichlorku winylu. Z kolei folia elektrostatyczna produkowana jest z polipropylenu i można ją stosować zarówno na powierzchniach gładkich, jak i nierównych. Folia adhezyjna jest bardziej elastyczna, zapewnia większe krycie i sprawdza się świetnie podczas repozycjonowania.

Walory naklejek adhezyjnych

Naklejki adhezyjne różnią się diametralnie od standardowych. Przede wszystkim pozbawione są warstwy kleju. Można je wielorazowo aplikować na tworzywie sztucznym czy metalu. Jest to bardzo dobra opcja, jeśli chcesz umieścić je na szybie samochodowej, witrynie sklepowej, monitorze, sprzęcie AGD bądź lustrze. Wykorzystywane są w wielu branżach. Raz przyklejona naklejka może zostać bez problemu przeniesiona w inne miejsce.

Naklejki produkowane z folii adhezyjnej to nie lada gratka również dla dzieci. Co ciekawe, obydwie strony naklejki charakteryzują się identycznymi właściwościami. Dzięki temu naklejka może przylegać do szyby stroną zadrukowaną, jak i tą niezadrukowaną.

Łatwa i szybka aplikacja naklejek to największa zaleta. Poza tym folia adhezyjna może pochwalić się brakiem kleju, co w efekcie gwarantuje brak jakichkolwiek plam. Wielokrotny użytek naklejek to gwarancja oszczędności pieniędzy. Raz zakupione może stosować do momentu, aż przestaną się kleić. Jednak — jak pokazuje doświadczenie — ten moment długo nie nastąpi, o ile w ogóle do tego dojdzie. 

Gdzie wykorzystywane są naklejki adhezyjne?

Zastanawiasz się, gdzie możesz spotkać naklejki adhezyjne? Najczęściej przykleja się na szybach samochodowych, na witrynach sklepowych bądź w budynkach. Niezwykle często służą do oznaczania urządzeń AGD i maszyn. Ich główne funkcje to informacyjna oraz reklamowa. Konkretny wygląd naklejek zależy od tego, jak zostaną zaprojektowane oraz jakie jest ich zadanie. Można je mocować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zanim zostaną naniesione na powierzchnię, warto ją odpowiednio przygotować, np. przetrzeć wilgotną i suchą ściereczką.