Kiedy warto rozważyć rejestrację firmy w Czechach?

Rosnące obciążenia podatkowe i składkowe przedsiębiorców, a także szereg innych obowiązków, jakich muszą oni dopełnić, zachęca do rejestracji firmy poza granicami kraju. Jednym z państw, na które często pada wybór, są Czechy. W jakich przypadkach rejestracja firmy w Czechach rzeczywiście stanowi dobre rozwiązanie?

Co Czechy mają do zaoferowania przedsiębiorcom?

Na pytanie, czy Polska jest krajem przyjaznym przedsiębiorcom, większość zainteresowanych odpowiada: nie. Powodem są niejasne przepisy podatkowe, rosnące obciążenia wobec ZUS, a także wzrost liczby obowiązków, których trzeba dopełniać każdego miesiąca. Powoduje to uszczuplenie budżetu przedsiębiorstwa, z którego pieniądze można by było przeznaczyć na przykład na inwestycje. Ponadto przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na to, aby realizować swój cel, jakim jest rozwój firmy. Pojawia się więc pytanie, jak temu zaradzić? Jednym z rozwiązań jest rejestracja firmy w innym kraju, na przykład w Czechach. Położone są one blisko naszej granicy, dzięki czemu – w razie potrzeby – możemy w krótkim czasie dopełnić wszelkich formalności natury urzędowej. Czeski system podatkowy jest mniej skomplikowany niż polski, a dodatkowo w kraju tym można bez większych przeszkód prowadzić działalność gospodarczą różnego rodzaju. Wprowadzono też wiele rozwiązań przyjaznych nie tylko dużym spółkom, lecz także mikroprzedsiębiorcom, na przykład na gruncie podatku VAT.

Jak założyć firmę w Czechach?

Wprowadzenie w życie przepisów Polskiego Ładu sprawiło, że wielu przedsiębiorców zainteresowało się możliwością otwarcia firmy w Czechach. Warto jednak mieć na uwadze, że to nie wyłącznie przechodni trend, a realne możliwości rozwoju, jakie daje rejestracja firmy poza granicami kraju. Niemniej jednak, jak w każdym przypadku, należy zachować racjonalizm, nie dając się ponieść emocjom. Trzeba pamiętać, że założenie firmy w Czechach wiąże się z obowiązkiem dopełnienia pewnych formalności. Choć nie są one szczególnie skomplikowane, warto skorzystać z pomocy adwokata w Czechach, z którego ofertą można zapoznać się na stronie internetowej https://adwokat-czechy.pl/firma-w-czechach/. Przedsiębiorcy powinni uprzednio rozważyć, czy z ich punktu widzenia takie rozwiązanie w ogóle jest opłacalne. Muszą więc przygotować swoisty rachunek, na podstawie którego ocenią realne szanse oraz zagrożenia. Założenie firmy w Czechach może mieć miejsce w zasadzie w dowolnym momencie, ale uprzednio dobrze zamknąć wszelkie sprawy natury prawnej czy podatkowej w Polsce, tak aby móc pochwalić się „czystą kartą”. Znacznie ułatwia to dopełnienie formalności już na samym początku.

Szansa dla nowych i obecnych przedsiębiorców

Prowadzenie działalność gospodarczej w Czechach stanowi szansę dla nowych oraz obecnych przedsiębiorców, i to nie tylko dla tych, którzy zamierzają uciec od wysokich składek ZUS czy podatków. Wręcz przeciwnie – w Czechach istnieje możliwość wejścia na wiele rynków, które w Polsce są już przesycone albo nawet niedostępne. Warto rozważyć takie rozwiązanie, jeśli szukamy nowych sposobów generowania zysku. Ekspansję międzynarodową dobrze zacząć od krajów sąsiednich, w których żyją klienci z podobnego do naszego kręgu kulturowego. Znacznie łatwiej będzie dopasować do nich ofertę, a także sprostać ich oczekiwaniom. Warto jednak pamiętać o konieczności stworzenia materiałów reklamowych w języku czeskim, ewentualnie w języku angielskim. Przedsiębiorca może też nauczyć się podstaw czeskiego, które będą potrzebne na przykład do załatwienia spraw urzędowych.