Jak zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie na koncie osobistym bez wysiłku?

Co miesiąc z Twojego konta znika kilkanaście-kilkadziesiąt złotych za prowadzenie rachunku, utrzymanie karty płatniczej czy wypłaty z bankomatów? Czy wiesz, że w skali roku te opłaty mogą wynieść w sumie nawet kilkaset złotych? Taka kwota z pewnością przydałaby Ci się np. w grudniu na zakup prezentów. Możesz ją zaoszczędzić w prosty sposób — zmień konto osobiste na takie, za które nie trzeba płacić. Dowiedz się więcej!

Rachunek osobisty można otworzyć w kilkunastu bankach w Polsce. Jest to ich podstawowy. To sprawia, że wybór kont jest bardzo szeroki i można z łatwością znaleźć takie, za które… nic nie trzeba płacić.

Gdzie znaleźć tanie konto osobiste?

Tanie konto osobiste to takie, za które nie ma żadnych opłat za prowadzenie rachunku, wydanie i utrzymanie karty debetowej, wykonywanie przelewów czy wypłaty z bankomatów. Zastanawiasz się, gdzie takie znaleźć? Pomoże Ci w tym ranking sprawdzonych kont osobistych, który jest dostępny np. na stronie finanse.rankomat.pl.

Znajduje się tam zestawienie z ofertami od kilkunastu instytucji. Każda z nich zawiera najważniejsze informacje na temat rachunku. Przedstawia więc:

  •       wysokość opłat za prowadzenie konta, utrzymanie karty i wypłaty z bankomatów,
  •       dostępne sposoby dokonywania płatności mobilnych,
  •       premie i promocje związane z otworzeniem rachunku w banku.

Na podstawie tych danych z łatwością ustalisz, gdzie najbardziej opłaca Ci się otworzyć konto osobiste.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego?

Wiele banków zapewnia, że konto osobiste czy karta są u nich darmowe. To prawda. Warto jednak pamiętać, że w wielu instytucjach opłaty wynoszą 0 zł pod warunkiem, że zostaną spełnione pewne warunki. Przykładowo nic nie zapłacisz za rachunek w:

  •       Banku Pekao S.A., jeśli masz mniej niż 26 lat lub na Twoje konto wpływa min. 500 zł i dokonujesz przynajmniej 1 transakcji kartą w miesiącu;
  •       Santander Banku Polska, jeśli każdego miesiąca na Twój rachunek wpływa min. 500 zł i przeprowadzisz min. 1 transakcję kartą lub BLIK-iem;
  •       Credit Agricole, jeśli na konto trafia min. 1 000zł i dokonasz min. 1 płatności kartą każdego miesiąca.

Natomiast jeśli nie spełnisz tych warunków, czeka Cię opłata rzędu 6-7 zł miesięcznie. W rezultacie w przeciągu roku utrzymanie konta może Cię kosztować od 72 do 84 zł!

Podobne warunki pojawiają się przy korzystaniu z karty płatniczej. Wiele banków rezygnuje z opłat, ale tylko jeśli wykonasz pożądaną ilość transakcji tym środkiem płatniczym. Tak jest np. w Banku Millenium. Jeśli nie zrobisz min. 5 płatności kartą, czeka Cię wydatek 11 zł za miesiąc! W rezultacie, jeśli nie spełnisz tego warunku w ciągu roku ani razu, w sumie za ten środek płatniczy zapłacisz 132 zł! To sporo gotówki!

Jeśli zdarza Ci się wypłacać gotówkę z bankomatu, sprawdź, czy w wybranym banku jest to darmowe. Może okazać się, że opłata 0 zł dotyczy tylko pobierania pieniędzy w maszynach należących do sieci danej instytucji. Za korzystanie z pozostałych często trzeba płacić jednorazowo nawet 5 zł. Może to znacznie podwyższyć koszt obsługi rachunku. Dlatego dokładnie analizuj warunki banków i podejmij świadomą decyzję!

Poszukiwania taniego konta osobistego nie są trudne, choć wymagają dokładnego zapoznania się z ofertą. Jednak nie rezygnuj – to się po prostu opłaca! Gdy znajdziesz korzystną propozycję, pieniądze pozostaną na Twoim koncie!