Ile wyniesie kurs franka w przyszłości? Co z frankowiczami?

Wiele osób boryka się z problemem kredytów frankowych, które były popularne w Polsce kilka lat temu. W związku z tym wiele osób zastanawia się, jaki będzie kurs franka w przyszłości i czy warto w ogóle brać tego typu kredyty. Warto zastanowić się nad różnymi scenariuszami i prognozami.

Prognozy kursu franka szwajcarskiego na lata 2023 oraz 2024

Analitycy finansowi co do zasady nie mają dobrych wieści dla kredytobiorców frankowych. Według nich, prognozy kursu franka na 2023 rok wskazują, że kwota 5 zł albo i więcej może być czymś normalnym i będziemy musieli to zaakceptować. W 2023 roku kurs franka może przekroczyć granicę 5 zł i nic na to nie poradzimy.

Niestety, to nie koniec złych wieści. Analitycy finansowi przewidują, że w 2024 roku kurs franka będzie nadal rosnąć. Oznacza to, że osoby, które wzięły kredyty hipoteczne w frankach szwajcarskich, będą musiały płacić wyższe raty.

Dlatego biorąc pod uwagę kurs franka szwajcarskiego prognozy na przyszłość dla frankowiczów nie wyglądają zbyt różowo. Warto je zatem wziąć pod uwagę rozważając pozwanie banku do sądu o stwierdzenie nieważności umowy kredytu.

Kredyt denominowany a indeksowany

Jeśli chodzi o kredyty hipoteczne, to ważne jest, aby zrozumieć czym różnią się kredyt denominowany a indeksowany.

Kredyt denominowany to kredyt, który jest udzielany w walucie obcej. Kredyt indeksowany to kredyt, którego wysokość jest związana z kursami walut. Oznacza to, że wysokość raty kredytu jest uzależniona od kursu waluty obcej.

Orzeczenie TSUE a wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

Ostatnim argumentem banków w sprawach frankowych było pozwanie klientów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Jednak opinia TSUE jednoznacznie odwróci tę tendencję. Według opinii TSUE wynagrodzenie za korzystanie z kapitału przysługuje konsumentom, których umowa kredytowa zostanie uznana za nieważną ze względu na nieuczciwe praktyki. Jasne jest, że banki takiego prawa oczywiście nie mają i mogą jedynie domagać się zwrotu wyłącznie kapitału kredytu.

Nie ma więc potrzeby, aby klienci płacili bankom za korzystanie z kapitału. W momencie uznania umowy kredytu za nieważną obie strony zobowiązane są do wzajemnego zwrotu użyczonych świadczeń tak, jakby umowa ta nigdy nie istniała. Oznacza to, że kredytobiorca musi oddać bankowi kapitał, natomiast kredytodawca (bank) zobowiązany jest do zapłaty rat kredytu wraz z odsetkami na rzecz konsumenta.

Podsumowanie

Osoby, które wzięły kredyty hipoteczne w frankach szwajcarskich, powinny przygotować się na to, że ich raty będą rosły w przyszłości. Analitycy finansowi przewidują, że kurs franka będzie nadal rósł w najbliższych latach. Ważne jest, aby zrozumieć różnicę między kredytem denominowanym a indeksowanym. Ponadto, opinia TSUE jednoznacznie wytrąciła bankom argument o wynagrodzeniu za korzystanie z kapitału. Klienci nie muszą już płacić bankom za nieuczciwe praktyki.

Jeśli borykasz się z problemem kredytów frankowych, to warto skontaktować się z prawnikiem, który pomoże Ci walczyć o swoje prawa. Nie ma potrzeby, abyś płacił bankom za ich nieuczciwe praktyki. Wyroki sądów są na korzyść frankowiczów, a banki są zmuszane do wypłaty żądanych świadczeń.