założenie firmy

Ile kosztuje założenie firmy?

Własny biznes to marzenie wielu osób. Jednak tylko część z nich decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Większość obawia się kosztów z tym związanych. Ile więc kosztuje założenie firmy?

Własna działalność gospodarcza – od czego zacząć?

Żeby założyć własny biznes, musimy wykonać kilka czynności. Na szczęście kilka z nich możemy zrobić z pozycji naszego komputera. Wystarczy tylko dostęp do internetu. Na początek wypełniamy wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W tym formularzu określamy rodzaj naszej działalności. W tym pomocna jest Polska Klasyfikacja Działalności. Wybieramy też biuro rachunkowe lub księgowość internetową, Jeśli mamy w planach jednoosobową działalność możemy sami prowadzić dokumentację firmową.

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie do ZUS-u. To także możemy zrobić przez internet przy wypełnianiu CEIDG. Wypełniamy formularz ZZA, który rejestruje wyłącznie składkę zdrowotną lub ZUA dla wszystkich składek.

W Urzędzie Skarbowym deklarujemy chęć bycia VAT-owcem lub jej brak. Opłaca się to w przypadku kupowania materiałów lub usług z VAT-em.

Ostatnim niezbędnym krokiem jest założenie konta w banku. Prowadząc działalność gospodarczą, musimy mieć firmowe konto.

Jak więc widać powyżej założenie firmy nie jest zbyt skomplikowane.

Założenie firmy – jakie koszty?

Samo założenie firmy nie generuje żadnych kosztów. Tak naprawdę wpis do CEIDG jest darmowy, tak samo, jak złożenie formularzy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym. Założenie konta firmowego również jest darmowe.

Jednak na start potrzebne są odłożone pieniądze. Gotówka zabezpieczona na co najmniej trzymiesięczny ZUS. Jej ilość zależna jest od wybranego przez nas wariantu (Mały ZUS, Mały ZUS Plus, Duży ZUS). Ponadto biuro rachunkowe również kosztuje, o ile nie będziemy sami zajmować się księgowością firmy. Jednak programy do jej prowadzenia to także koszt kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Założenie firmy może wymagać od nas również różnych inwestycji. Może to być zakup niezbędnego sprzętu lub materiałów, bez których nasz biznes nie ruszy.

Podsumowując, samo założenie firmy jest darmowe, jednak na sam początek jej prowadzenia potrzebujemy odłożonych pieniędzy. Wysokość tej kwoty jest zależna od nas samych i tego, jaką działalność mamy zamiar prowadzić. Niektórzy z nas będą potrzebowali niecałego tysiąca złotych na start, a inni kilkudziesięciu tysięcy.