Zastosowanie drukarki przemysłowej ink-jet. W jakich branżach się sprawdza?

Większość produktów trafiających na rynek musi zostać oznakowana różnego typu informacjami dotyczącymi producenta, zastosowania, przechowywania czy daty przydatności. Ostatnia z wymienionych to przykład tzw. informacji zmiennych – do ich drukowania na produktach i opakowaniach idealnie nadają się przemysłowe drukarki ink-jet małych znaków.

Konsument wybierający dany produkt powinien mieć możliwość sprawdzenia najważniejszych informacji na jego temat: z czego się składa, jakie jest jego zastosowanie, sposób użycia, jak go przechowywać czy kto jest jego producentem. Są to tzw. stałe dane, przypisane do danego produktu, nanoszone najczęściej na opakowanie w trakcie jego produkcji, stanowiąc jego szatę graficzną. Drugą grupą danych są tzw. dane zmienne, które identyfikują konkretną partię produktu – niezmiernie ważne w przypadku produktów spożywczych, leków czy kosmetyków, gdzie wymagane jest podanie m.in. daty przydatności oraz numeru serii. Tego typu informacje służą identyfikacji produktu, aby możliwe było monitorowanie jego drogi od producenta do konsumenta i szybkie wycofanie z rynku w przypadku błędów. Do drukowania informacji zmiennych na produktach i opakowaniach doskonale nadają się przemysłowe drukarki ink-jet małych znaków.

Rodzaje drukarek przemysłowych dostępnych na rynku

Profesjonalne drukarki przemysłowe to niezbędne wyposażenie każdej hali produkcyjnej. W zależności od rodzaju produktu, sposobu jego pakowania, trwałości nadruku dobiera się najbardziej odpowiednią technikę spośród wielu metod znakowania dostępnych na rynku. Drukarki przemysłowe to szeroka grupa urządzeń, ich wybór jest bardzo duży, czego przykładem jest oferta firmy Coleman, w której znaleźć można:

  • drukarki atramentowe małych znaków (ink-jet) – nadruk nanoszony jest w czasie ruchu produktu, bezpośrednio na jego opakowanie. To bezkontaktowa metoda znakowania (głowica drukująca nie ma styczności z produktem), a przy tym uniwersalna i najbardziej popularna w przemyśle;
  • termiczne drukarki atramentowe – wykorzystywane do nadruków w wysokiej rozdzielczości. Mała głowica drukująca zintegrowana jest z kartridżem atramentowym. Urządzenia cieszą się popularnością w branży spożywczej;
  • drukarki termotransferowe – instalowane w maszynach pakujących poziomych i pionowych. Najczęściej stosowane do drukowania komunikatów na folii, jeszcze przed zapakowaniem produktu. Do nadruku wykorzystywana jest taśma termotransferowa;
  • lasery przemysłowe – jedna z metod znakowania, która daje trwałe nadruki. Wiązka laserowa ingeruje w wierzchnią warstwę produktu lub opakowania i sprawia, że nadruk jest nieusuwalny.

Wspomniane urządzenia mają wiele zalet, a ich odpowiedni dobór pozwala wykonywać nadruki na wielu materiałach, takich jak papier, szkło, tworzywa sztuczne, drewno, porcelana czy bawełna.

Zastosowanie drukarek przemysłowych ink-jet

Drukarki przemysłowe znajdują swoje zastosowanie w wielu sektorach, a zwłaszcza w branży farmaceutycznej, spożywczej, kosmetycznej, elektronicznej, meblarskiej, motoryzacyjnej czy ogrodniczej. W myśl obowiązujących przepisów, większość produktów powstających w halach produkcyjnych wymaga oznakowania, dlatego urządzenia tego typu stanowią podstawę każdego dobrze wyposażonego zakładu.

Podczas wyboru urządzenia do znakowania produktów na szczególną uwagę zasługują atramentowe drukarki małych znaków ink-jet. Jeśli tylko produkt porusza się w linii prostej, drukarki ink-jet mogą drukować na dowolnym podłożu, przy największych prędkościach transportera, niezależnie od kształtu czy rodzaju materiału.

Musi być spełniony jeden podstawowy warunek – atrament stosowany do nadruku musi zapewnić odpowiednią przyczepność i kontrast. Atramenty i rozcieńczalniki wykorzystywane w drukarkach ink-jet są jednak na tyle uniwersalne, że umożliwiają znakowanie wielu różnych materiałów jak kable, przewody, rury, żarówki, opakowania z tworzyw sztucznych czy szkło.

Dzięki temu są one bardzo uniwersalne, a jednocześnie umożliwiają uzyskanie czytelnego, trwałego nadruku. Ich funkcjonalność pozwala nie tylko nanieść na produkt lub opakowanie niezbędne informacje zmienne. Mogą być one również wykorzystywane do przeprowadzenia okresowych akcji promocyjnych z wykorzystaniem kodów QR drukowanych na opakowaniach produktu i zachęcających konsumenta do interakcji.

Drukarki przemysłowe typu ink-jet powstały z myślą zarówno o małych, jak i średnich czy dużych zakładach produkcyjnych. Zastosowane w nich oprogramowanie i konstrukcja gwarantują doskonałą wydajność druku oraz możliwość jego dopasowania do indywidualnych potrzeb. Co więcej, zadrukowywanie produktów odbywa się w błyskawicznym tempie, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom software’owym można jednocześnie sprawdzać poprawność nadruków i ograniczać liczbę błędów, wspierając przy tym reputację marki.