czterodniowy tydzień pracy

Czterodniowy tydzień pracy – czy to możliwe w 2022 roku?

Czterodniowy tydzień pracy to temat dyskusji w wielu krajach. Pomysł ten cieszy się dużą popularnością wśród pracowników. Pracodawcy jednak są sceptyczni. Jak wygląda sytuacja w naszym kraju? Czy mamy szanse na krótszy tydzień pracy?

Czterodniowy tydzień pracy – jak miałoby to wyglądać w praktyce?

Skrócony tydzień pracy według 96% ankietowanych Polek i Polaków przy otrzymywaniu tego samego wynagrodzenia jest dobrym pomysłem. Nie powinno nas to dziwić. Wiele osób byłoby skłonnych pracować przez te cztery dni nawet 10 godzin dziennie, czyli wyrobić dotychczasowe godziny, żeby tylko mieć jeden dzień więcej wolnego.

Według ankietowanych polaków krótszy tydzień pracy poprawiłby ich wydajność w pracy. Ponadto mieliby szansę na równowagę pomiędzy życiem zawodowym a osobistym, a co za tym idzie, lepsze zdrowie psychiczne.

Takie rozwiązanie już jakiś czas temu wprowadziły władze stolicy Islandii. Od 2015 roku przez cztery lata Islandczycy pracowali 35-36 godzin tygodniowo. Efekty tego eksperymentu przerosły najśmielsze oczekiwania. Pracownicy, których tydzień pracy został skrócony, cieszyli się lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym, nie czuli zawodowego wypalenia oraz zdecydowanie mniejszy stres.

Czy skrócony tydzień pracy ma szanse pojawić się w Polsce?

Sukces Islandczyków skłonił inne kraje do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, na próbę oczywiście. Testy prowadzone są między innymi w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii oraz Japonii. W Polsce jednak na razie nie słychać głosów „z góry” w tej sprawie. Na rynku znajdziemy jednak kilka firm, które zdecydowały się na modyfikację tygodnia pracy. Większość z nich należy do branży IT. Jedne z nich skróciły godziny pracy. Pracownicy zamiast ośmiu godzin pracują sześć, a ich wynagrodzenie jest takie samo, jak przy ośmiogodzinnym trybie pracy. Miejmy nadzieję, że inne branże również zdecydują się na podobne rozwiązania.