Chcesz pożyczyć pieniądze na realizację planów, marzeń i celów? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim podpiszesz umowę pożyczki gotówkowej.
Pożyczka gotówkowa jest popularnym produktem finansowym dostępnym w ofertach większości banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Choć może się wydawać, że pod tym określeniem kryją się produkty o identycznych parametrach, nic bardziej mylnego. Choć wszystkie pożyczki gotówkowe opierają się na identycznym mechanizmie, każda z nich ma swoją specyfikę. Co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy, aby znaleźć tę, która najlepiej odpowie na Twoje potrzeby?
Pożyczka gotówkowa — 6 rzeczy, które musisz wiedzieć przed podpisaniem umowy
Chcesz pożyczyć pieniądze na realizację planów, marzeń i celów? Oto 6 rzeczy, które musisz wiedzieć przed podpisaniem umowy.
1. Zastanów się, ile pieniędzy chcesz pożyczyć
W zależności od konkretnej instytucji finansowej oraz parametrów samego produktu maksymalne kwoty pożyczki gotówkowej mogą wynosić od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Zanim rozpoczniesz poszukiwania tej jedynej, zastanów się, ile pieniędzy chcesz pożyczyć. Dzięki takiej analizie już na starcie wyeliminujesz oferty z niższymi kwotami.
2. Zdecyduj, jak długo chcesz spłacać finansowanie
Większość instytucji finansowych umożliwia rozłożenie spłaty pożyczki gotówkowej na okres od kilku aż do kilkuset miesięcy. Jeśli zależy Ci na jak najniższej racie, najlepszym wyborem będzie wybór maksymalnego okresu finansowania. Pamiętaj jednak, że dłuższy okres spłaty to wyższy całkowity koszt pożyczki. Chcesz znaleźć złoty środek? Skorzystaj z kalkulatora pożyczki gotówkowej. Dzięki niemu sprawdzisz, ile wyniesie kwota miesięcznej raty oraz całkowity koszt finansowania w zależności od liczby rat.
3. Sprawdź, ile zapłacisz za pożyczkę
Ważnym kryterium wyboru pożyczki gotówkowej powinny być koszty. A te w zależności od konkretnej oferty mogą znacząco się różnić. Analizując wysokość opłat okołopożyczkowych, pamiętaj, że wyznacznikiem całkowitego kosztu finansowania nie jest oprocentowanie pożyczki gotówkowej, lecz wskaźnik RRSO — rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To właśnie RRSO zawiera w sobie wszystkie opłaty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy i precyzyjnie ilustruje, ile zapłacisz za pożyczone środki w skali roku.
4. Dowiedz się, jakich dokumentów będziesz potrzebował
Zależy Ci na tym, aby pożyczyć pieniądze bez formalności? Przed złożeniem wniosku pożyczkowego upewnij się, jakich dokumentów będzie wymagał od Ciebie pożyczkodawca. W przypadku niewielkich, nieprzekraczających kilku tysięcy złotych kwot często wystarczy wyłącznie dowód osobisty. W przypadku wyższych zazwyczaj konieczne będzie dostarczenie także zaświadczenia o wysokości i źródle dochodów lub wyciągów z konta bankowego za ostatnie 3 lub 6 miesięcy.
5. Sprawdź, czy możesz liczyć na dodatkowe udogodnienia
Możliwość dokonania spłaty pierwszej raty nawet 60 dni od zawarcia umowy, wstępna informacja pożyczkowa nawet w 15 minut czy możliwość otrzymania pieniędzy nawet w dniu złożenia wniosku będą świetnymi dodatkami do niskiego RRSO i minimalnej ilości formalności.
6. Podejmij decyzję — przez internet czy w oddziale
Umowę pożyczki gotówkowej możesz zawrzeć dziś nie tylko w stacjonarnym oddziale banku, ale także online, korzystając z komputera, tabletu czy telefonu komórkowego z dostępem do internetu. Jeśli chcesz bankować niezależnie od godzin pracy i lokalizacji oddziałów instytucji finansowej, sięgnięcie po pożyczkę online okaże się strzałem w dziesiątkę.
Pożyczka gotówkowa to szybki sposób na pozyskanie dodatkowych środków — na realizację planów, bieżące lub nieprzewidziane wydatki. Aby dodatkowy zastrzyk gotówki okazał się realnym wsparciem, przed złożeniem wniosku pożyczkowego dokładnie porównaj dostępne na rynku propozycje. Tylko w taki sposób znajdziesz produkt, który precyzyjnie odpowie na Twoje oczekiwania.
Źródło:
https://www.money.pl/banki/poradniki/artykul/pozyczki-gotowkowe—na-co-uwazac-czym-sie,159,0,2413727.html