Bezpieczny protokół HTTPS – co oznacza? Jak go sprawdzić?

Korzystając z wielu stron internetowych, w tym z chmury dla firm, można spotkać się z oznaczeniem HTTPS. Jak rozszyfrować ten skrót i w jaki sposób protokół HTTPS wpływa na bezpieczeństwo? Co warto wiedzieć na ten temat?

Co to jest protokół HTTPS?

HTTPS to skrót od angielskich słów „Hypertext Transfer Protocol Secure”. Jest to zabezpieczona wersja standardowego protokołu HTTP, który odpowiada za obsługę komunikacji pomiędzy serwerem, a urządzeniem końcowym podczas ładowania stron internetowych. W przeciwieństwie do podstawowego wariantu jest on dodatkowo wyposażony w funkcjonalność szyfrowania – dzięki temu informacje przesyłane przez serwer i użytkownika nie są dostępne dla osób trzecich. Jest to praktycznie obowiązkowe zabezpieczenie w przypadku stron, które wymagają zwiększonego poziomu ochrony danych – można do nich zaliczyć aplikacje bankowe, strony rządowe, czy chmurę dla firm.

Warto jednak podkreślić, że zastosowanie HTTPS rośnie również w przypadku zwykłych stron internetowych. Wynika to z faktu, że użytkownicy coraz bardziej zwracają uwagę na bezpieczeństwo, a zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem ciągle rosną. Dodatkowo wyszukiwarki internetowe takie jak Google uznają obsługę protokołu HTTPS za jeden z czynników rankingowych wykorzystywanych przy ustalaniu kolejności stron w wynikach wyszukiwania. Aktualnie już prawie 80% domen jest zabezpieczonych za pomocą HTTPS, a procent ten stale wzrasta.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia na stronie?

Rodzaj protokołu wykorzystywanego przez daną stronę internetową to jedna z kluczowych informacji na temat standardów zabezpieczeń witryny. Protokół HTTP, który jeszcze kilka lat temu cieszył się szerszym wykorzystaniem niż HTTPS, w żadnym stopniu nie szyfruje informacji przesyłanych na serwer. Dotyczy to również wrażliwych informacji, takich jak hasła i loginy, treść wypełnianych formularzy, czy dane adresowe i kontaktowe. W efekcie mogą one być z łatwością przechwycone i wykorzystane przez osoby trzecie. Działanie protokołu HTTPS sprawia z kolei, że przesyłane dane są zaszyfrowane i nie mogą być odczytane przez hakerów.

O ile w przypadku stron informacyjnych, czy blogów, gdzie nie podajemy personaliów ani nie dokonujemy internetowych płatności, protokół HTTP jest przeważnie wystarczający, o tyle domeny wymagające podania danych powinny być bezwzględnie zabezpieczone za pomocą HTTPS. Logując się więc w serwisach i usługach takich jak aplikacje bankowe, serwer w chmurze dla firm, czy sklepy internetowe, należy zwrócić uwagę na to, z jakiego protokołu korzysta dana strona.

Jak to sprawdzić? To bardzo proste – wystarczy zwrócić uwagę na początek adresu, który może mieć postać „https://” lub „http://”. Dodatkowo przeglądarki internetowe wyświetlają przy zabezpieczonych stronach ikonę zamkniętej kłódki. Po kliknięciu tego symbolu można uzyskać więcej informacji na temat właściciela certyfikatu SSL niezbędnego do korzystania z HTTPS.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w przedsiębiorstwie? Sprawdzona chmura dla firm

Ochronę danych firmowych, np. podczas przechowywania ważnych plików, można stosować również dzięki zabezpieczeniom ANTY- DDoS oraz chmurze – warto postawić na niezawodny serwer w chmurze dla firm. Takie usługi oferuje między innymi INEA. W ofercie dostawcy można znaleźć usługę CloudPro, która pozwala na bezpieczne przechowywanie plików z łatwym dostępem lub backupy w chmurze, umożliwiające sprawne odzyskiwanie danych nawet w przypadku awarii czy ataku.