Nie ryzykuj wyjazdu bez ubezpieczenia — koniecznie wykup ubezpieczenie zdrowotne w Austrii!

Planujesz przeprowadzkę do Austrii i zastanawiasz się, o czym pamiętać w szczególności? Na myśl na pewno Ci przychodzi ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli spychasz to na dalszy plan, nie rób tego! Zdrowotne ubezpieczenie jest jedną z ważniejszych rzeczy, jaką należy załatwić zaraz po przyjeździe do nowego kraju. W sytuacji, kiedy wyjeżdżasz jedynie na chwilę, w celach turystycznych, wystarczy opierać się na karcie EKUZ. Sprawdź, na jakie ubezpieczenie zdrowotne możesz liczyć w Austrii oraz jakie rozwiązanie dla turystów jest lepsze!

Ubezpieczenie dla turystów — EKUZ, NNW, KL

Ubezpieczenie zdrowotne w Austrii to jedna z ważniejszych rzeczy, jakie należy załatwić tuż przed wyjazdem bądź tuż po przyjeździe. Wiele zależy od tego, w jakim charakterze zmierzasz w kierunku Austrii i ile zamierzasz tam zostać.

Turyści powinni wszystko zorganizować tuż przed wyjazdem, także ubezpieczenie zdrowotne. Najlepszym i koniecznym wyjściem wyjazdowym jest karta EKUZ. Można wyrobić ją w ramach NFZ, jednak nie obejmuje ona wszystkich krajów, a jej realne możliwości są nieco okrojone. 

Z racji tego, że karcie EKUZ do ideału brakuje, warto przed wyjazdem zastanowić się nad ubezpieczeniem KL (kosztów leczenia) oraz NNW. Leczenie poza granicami Polski może kosztować sporo, nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Ubezpieczenie KL ma ochronić turystę właśnie przed takim zagrożeniem. Decydując się na to konkretne ubezpieczenie, warto wybrać to, które ma dość wysokie koszty leczenia.

Ubezpieczenie Assistance na wyjeździe

Bardzo dobrym i rozsądnym pomysłem jest wykupienie ubezpieczenia Assistance. Dotyczy ono wszystkich członków rodziny. Gdyby pojawiły się jakiekolwiek problemy zdrowotne, wystarczy wykonać telefon do ubezpieczyciela, aby przygotował transport do kraju. Warto zapłacić te kilkadziesiąt złotych więcej za ubezpieczenie, by później skorzystać z szybkiej możliwości transportu i leczenia przez lekarzy, którzy mówią po polsku i nie mają problemu z porozumiewaniem się.

Nie warto zapominać o swoich chorobach przewlekłych. Ignorując swoje schorzenia, można bardzo na tym ucierpieć. W przypadku problemów zdrowotnych i konieczności natychmiastowego leczenia w obcym kraju można nie otrzymać zwrotu kosztów.

Na jakie ubezpieczenie mogą liczyć osoby zatrudnione w Austrii?

Każda osoba, która na stałe przebywa na terenie Austrii, powinna mieć własne ubezpieczenie zdrowotne. Podstawowe ubezpieczenie otrzymują osoby, które podjęły się pracy w Austrii i zostały zgłoszone do tego świadczenia. Publiczne ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe, a w przypadku osób studiujących czy emerytów jest w pełni bezpłatne.

Do publicznego ubezpieczenia pracownika mogą zostać dopisani członkowie jego rodziny, np. dzieci czy małżonka. Kiedy przydaje się takie ubezpieczenie? W momencie, gdy trzeba pokryć koszty badań, diagnostyki i leczenia. Koszty udzielenia nagłej pomocy medycznej także pokrywane są przez publiczne ubezpieczenie. 

Publiczna ochrona zdrowia obejmuje psychoterapię, opiekę macierzyńską, a także wszelkie badania wykonywane w czasie ciąży i opiekę okołoporodową. Okulista i stomatolog to kolejne obszary medycyny, które w Austrii można opłacić przy pomocy ubezpieczenia.

Poza publicznym ubezpieczeniem każdy zainteresowany może wykupić dla siebie ubezpieczenie prywatne. Pozwala ono na skorzystanie z wielu udogodnień, takich jak szybszy i lepszy dostęp do specjalistów, a także ekspresowe terminy zabiegów, lepsze sale, lepsza klinika.

Ile kosztuje ubezpieczenie w Austrii?

Ubezpieczenie publiczne opłacane jest przez pracodawcę, a w niektórych przypadkach także przez pracownika. Jednak kwoty te potrącane są bezpośrednio z wypłat. Z kolei za ubezpieczenie prywatne każdy zainteresowany płaci samodzielnie. Wiele zależy od systemu, na jakim bazuje konkretna firma ubezpieczeniowa. Najtańsze są ubezpieczenia dla najmłodszych osób. 18-latek zapłaci jedynie kilkadziesiąt euro miesięcznie za prywatną opiekę zdrowotną. Z kolei im osoba starsza, bardziej schorowana, tym ubezpieczenie prywatne będzie droższe.