Historia kredytowa – jak ją sprawdzić?

Historia kredytowa jest niezwykle ważna w procesie oceny zdolności kredytowej danego klienta, gdy ten – na przykład – ubiega się o kredyt w jakiejkolwiek formie w danym banku. Nie oznacza to jednak, że zawarte w takiej historii dane są wykorzystywane tylko i wyłącznie przez instytucje finansowe – również i sami zainteresowani, a więc klienci, powinni zainteresować się tym, co mogą znaleźć we wpisach zawartych w historii kredytowej. Tylko w jaki sposób możemy ją sprawdzić?

BIK.

BIK, a więc Biuro Informacji Kredytowej, jest największą bazą, w której znaleźć możemy wszystkie informacje dotyczące historii kredytowej danego klienta banku lub innej instytucji finansowej. Znajdują się tam wpisy związane nie tylko z udzielonymi w przeszłości – lub aktualnymi – zobowiązaniami finansowymi, lecz także informacje dotyczące historii spłat naszych rat, jak i ogólny „scoring” punktowy będący odzwierciedleniem naszej wiarygodności kredytowej. Z informacji zawartych Biurze Informacji Kredytowej korzystają przede wszystkim banki i firmy pożyczkowe na etapie rozpatrywania wniosku danego klienta o udzielenie kredytu lub pożyczki.

Jak sprawdzić naszą historię kredytową?

By sprawdzić własną historię kredytową, konieczne jest założenie konta w Biurze Informacji Kredytowej, najprościej zrobić to za pomocą Profilu Zaufanego – który, nawiasem mówiąc, przydaje się również podczas załatwiania spraw urzędowych za pośrednictwem internetu. Po założeniu konta mamy możliwość wygenerowania jednego, bezpłatnego raportu w przeciągu całego roku. Każdy kolejny raport to usługa, która kosztować będzie nas kilkadziesiąt złotych.