Czym charakteryzują się grzałki rurkowe?

Życie bez grzałek elektrycznych sprawiałoby spore problemy. Niemożliwe byłoby przygotowanie obiadu w piekarniku, czy też zrobienie prania w pralce. Grzałki przemysłowe używane są w przeróżnych procesach produkcyjnych. Te narzędzia grzejne charakteryzują się dużą energooszczędnością, a także wpływają na ochronę środowiska naturalnego. Grzałki i elementy grzejne dzieli się na kilka grup. Wyróżniamy grzałki: patronowe, rurkowe, opaskowe i płaskie, a także spirale grzejne.

Jaką funkcję pełnią grzałki elektryczne?

Grzałki elektryczne wykorzystywane są w każdym gospodarstwie domowym. Znajdują się one m.in. w pralkach, piekarnikach, czy też bojlerach. Nie inaczej jest również w przemyśle. Grzałki przemysłowe znacząco usprawniają pracę w fabrykach i są niezbędnym elementem wielu maszyn (np. grzałka mikanitowa płaska).

Zastosowanie grzałek przemysłowych

Grzałki rurkowe użytkowane są w wielu branżach. Jest to m.in.:

  • Branża spożywcza
  • Budownictwo
  • Przemysł chemiczny
  • Przemysł meblowy
  • Farmakologia

W przemyśle wykorzystuje się wiele rodzajów grzałek. Ich zadaniem jest zamienienie energii elektrycznej w energię termiczną. Głównym plusem grzałek przemysłowych jest ich energooszczędność, a także łatwość w obsłudze. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów grzałek są grzałki rurkowe. Grzałki elektryczne rurkowe wykorzystywane są zarówno do pracy w powietrzu (branża piekarnicza), a także do pracy w mieszankach (gastronomia) i kanałach, gdzie służą odmrażaniu (lady chłodnicze). Grzałki rurkowe znajdują zastosowanie przy produkcji aparatury laboratoryjnej, są częścią narzędzi wykorzystywanych w gastronomii, stanowią ważne elementy w kolejnictwie, a także w chłodnictwie. Możemy je spotkać niemal w każdej dziedzinie.

Czym są grzałki rurkowe?

Producent grzałek elektrycznych potwierdza że grzałki rurkowe przystosowane są do długiej pracy. Zewnętrzna powłoka grzałki nie ma napięcia, dzięki czemu grzałka rurkowa jest odporna na ciecz. Grzałki rurkowe wytwarzane są za pomocą metody walcowania, która wpływa na duże zagęszczenie tlenku magnezu, dzięki czemu grzałki osiągają znacznie wyższą moc, a ich żywotność zostaje wydłużona. Do budowy grzałek elektrycznych rurkowych wykorzystuje się drut oporowy. Tlenek magnezu (MgO) pełni w nich funkcję izolatora. W grzałkach rurkowych funkcje ochronne tworzy kwasoodporna powłoka zewnętrzna. Zapobiega ona utlenianiu i chroni przed wysoką temperaturą. Grzałki rurkowe wykonuje się zazwyczaj z mosiądzu, miedzi, a także stali węglowej. Podczas wyboru grzałki należy zwrócić uwagę na jakość wykonania, a także jej odporność.