Czy warto dziś zostać agentem nieruchomości?

Od zniesienia w 2014 roku obowiązku posiadania licencji agenta nieruchomości, zawód ten zaczął zyskiwać na popularności. Może nam wydawać się, że praca pośrednika jest łatwa i przyjemna, jednak czasami można zderzyć się z rzeczywistością w bolesny sposób. O czym wielu nie mówi to szeroki zakres wiedzy, którą pretendent na agenta powinien posiąść oraz określony zestaw cech charakteru, które stworzą z niego prawdziwego mistrza sprzedaży. W tym artykule dowiesz się jaki powinien być dobry pośrednik oraz czy warto dziś nim zostać.

Idealny zawód, ale czy dla każdego?

Dobry agent nieruchomości to przede wszystkim nabyta przez niego wiedza. Każdy klient spojrzy na Ciebie bardziej przychylnym okiem jeśli masz np. ukończony kurs pośrednika nieruchomości, kurs agenta nieruchomości lub inny kurs związany ze sprzedażą nieruchomości. Dodatkowo musisz liczyć się z faktem, że sama umiejętność sprzedaży to nie wszystko. Agent to także mediator, fotograf, marketingowiec, czy nawet architekt wnętrz.

Prawdziwy fachowiec zna swój warsztat od A do Z, dlatego warto zdobyć informacje o obszarze w którym działasz. Zadaniem pośrednika jest zdobycie jak najlepszej wiedzy na temat wybranej lokalizacji.

Wysoki poziom kultury osobistej i umiejętności interpersonalnych to absolutny must have w zawodzie. Zdolność negocjacji i prowadzenia dialogu między stronami będzie kluczowa, jeśli chcemy przeprowadzić proces sprzedaży bezproblemowo.

Osobiste podejście klienta do jego sprawy zostanie przez niego niezwykle docenione. Postaw na szczerą relację i zaangażuj się w swoje zlecenie całym sobą. Mówiąc wprost, zdarzy Ci się niejedna trudna konwersacja, np. przez sentyment klienta do nieruchomości, ale jeśli poprowadzisz je umiejętnie, obie strony wyjdą z tego korzystnie.

Jeśli Twoją mocną stroną nie jest dobra organizacja czasu, to możemy mieć problem. Praca pośrednika nie ma swoich określonych godzin roboczych. Tutaj wkracza samodzielność i zaradność, które pomogą Ci zorganizować czas między obsługą klienta, pozyskaniu nowych klientów, a w międzyczasie w dbaniu o własną reputację na rynku.

Jak wygląda zakres obowiązków agenta nieruchomości?

Zadaniem pośrednika jest, przede wszystkim, uczestnictwo w całym procesie sprzedaży, czyli m.in. prezentacja oferty, wszystkie związane z nią formalności, a na koniec przekazanie nieruchomości nowemu właścicielowi. Etap przygotowawczy pełni kluczową rolę w późniejszym sukcesie transakcji. Zapoznanie się ze stanem technicznym, przygotowanie zdjęć, czy też home staging to tylko wierzchołek góry lodowej. Agent zajmuje się także sprawowaniem pieczy nad ogłoszeniami zamieszczonymi przez niego w internecie.

Wraz z pojawieniem się osób zainteresowanych, agent zajmuje się jak najlepszą prezentacją mieszkania, podczas której zawrze wszystkie plusy i minusy nieruchomości. Jeżeli zaś ktoś zdecyduje się na zakup, wtedy pośrednik przygotowuje umowę przedwstępną, protokół zdawczo-odbiorczy oraz ustala termin podpisania umowy notarialnej. Ze strony agenta możemy liczyć też na pomoc w pozyskaniu kredytu.

Czy warto zostać agentem nieruchomości w 2022 roku?

Bez zastanowienia powiemy, że tak. Od kiedy rynek stał się bardziej dostępny dla nowicjuszy, a agencje nieruchomości zaczęły stawiać na jakość oferowanych usług, mamy realną szansę na zrobienie udanej kariery w świecie obrotu nieruchomościami. Jeżeli postawimy na rozwój osobisty i pielęgnowanie cech dobrego agenta, nie pozostaniemy niezauważeni. Postaw na swoją przyszłość już dziś.