Czy kolekcjonowanie to zły nawyk?

Często mówi się, że kolekcjonowanie to szkodliwe zajęcie, które pochłania nasz czas, miejsce i pieniądze, ale nie należy w ten sposób na nie patrzeć. Każdy z nas ma jakieś zainteresowania i lubi otaczać się czym innych, a posiadanie kolekcji naszych ulubionych przedmiotów pozwalają nam się zrelaksować i poczuć lepiej w naszym domu lub mieszkaniu. Są jednak przypadki, kiedy kolekcjonowanie idzie za daleko.

Kolekcjonowanie może być inwestycją


Choć przedmioty kolekcjonerskie niekoniecznie mają jakąś wartość ponad materiały i siłę roboczą wykorzystaną do ich produkcji, to na rynku potrafią osiągać zawrotne ceny. To dlatego, że każdy przedmiot kolekcjonerski może wzbudzać potencjalne zainteresowanie. Im mniej ich jest, tym droższy przedmiot, a jego cena rośnie jeszcze bardziej, kiedy ktoś ma ogromne rzesze oddanych fanów. Kolekcjonowanie może być więc postrzegane jako inwestycja, co prawda bardzo niepewne i raczej podszyta naszym własnym hobby, ale mogąca przynieść potencjalnie ogromne zyski, szczególnie jeśli dany przedmiot przestanie być produkowany.

Każdy z nas lubi otaczać się ładnymi rzeczami


Kolekcje to w pierwszej kolejności rzeczy, które lubimy mieć. W końcu nie ma niczego złego w zbieraniu dzieł sztuki czy pamiątek wojskowych, dlaczego więc figurki albo plakaty miałyby być dla kogoś gorsze? Każdy z nas ma coś, co lubi mieć obok siebie i czasami będzie to dla nas w pełnie zrozumiałe, a czasami w żadnym wypadku nam się nie spodoba, ale dopóki nie są to przedmioty niebezpieczne albo powszechnie uważane za szkodliwe i niewłaściwe, to nie ma w tym niczego złego. Jeśli czujesz się dobrze wśród swoich przedmiotów kolekcjonerskich, to nikt nie ma prawa zabronić Ci ich posiadać.

Kolekcjonowanie to nie zbieractwo
Warto zapamiętać, że kolekcjonowanie to jeszcze nie to samo, co zbieractwo. Może się w nie przerodzić, ale nie jest to jeszcze tak szkodliwy nawyk. Zbieractwo to gromadzenie wszystkiego, co może nam się kiedyś przydać. Nie wyrzucamy żadnych śmieci, potrafimy kupować zupełnie bezużyteczne przedmioty tylko po to, żeby mieć je na wszelki wypadek. Kolekcjonowanie to świadome zbieranie konkretnych, wartościowych dla nas i dla innych osób przedmiotów, z kolei zbieractwo może ocierać się już o chorobę, która nie tylko zagraża naszemu umysłowi, ale także zdrowiu fizycznemu i naszemu bezpieczeństwu.

Jeden komentarz w temacie “Czy kolekcjonowanie to zły nawyk?

Dodaj komentarz