Blik na telefon – jak często z niego korzystamy?

BLIK to rozwiązanie, które znacznie ułatwiło robienie zakupów. Jest to też bardzo bezpieczna metoda płatności, pozwalająca na zakupienie dowolnego produktu lub usługi bez konieczności logowania do bankowości na komputerze. Czy BLIK jest popularny? Jak często się z niego korzysta?

Popularność BLIK-a

BLIK polega na płaceniu z wykorzystaniem unikatowego kodu, który jest wyświetlany po wybraniu odpowiedniej opcji w bankowości mobilnej. To bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające na kupowanie produktów czy usług zarówno z poziomu komputera, jak i telefonu. Znika konieczność logowania się do bankowości w przeglądarce, co często trwa dość długo. Nie wszystkie osoby pamiętają również swoje numery klientów, dlatego możliwość korzystania tylko z aplikacji mobilnej jest bardzo kusząca.

Korzystanie z BLIK-a oferuje m.in. system przelewów online Przelewy24. To jedno spośród wielu rozwiązań, które można samodzielnie wybrać podczas dokonywania płatności. To ciekawa alternatywa dla szybkich przelewów, wymagających logowania do bankowości, a często także potwierdzania płatności poprzez SMS.

Możliwości, jakie daje BLIK

BLIK to jednak nie tylko płatności za produkty czy usługi kupowane online. Pojawia się on co prawda w systemach takich, jak https://www.przelewy24.pl/, ale pozwala na wykorzystanie także w sklepach stacjonarnych. Z wykorzystaniem BLIK-u można również wypłacić pieniądze w niektórych bankomatach, bez konieczności posiadania przy sobie karty. BLIK służy też do wykonywania przelewów na telefon, które służą do błyskawicznego oddawania pieniędzy np. znajomym, bez konieczności czekania na zaksięgowanie przelewu.

Dane dotyczące popularności BLIK-a w 2021 roku

Sam BLIK udostępnia dane dotyczące płatności realizowane z wykorzystaniem tego systemu. Zgodnie z takimi analizami wskazuje się, że w 2021 roku dokonano aż 176 milionów transakcji w ten sposób. To aż dwa razy więcej niż rok temu. Wzrosła również suma wszystkich zakupów, wynosząc ponad 24 miliardy złotych.

BLIK udostępnia też dane dotyczące liczby użytkowników korzystających z systemu. W 2021 roku było ich aż 8 milionów. Co więcej, aż 70% transakcji zrealizowano z wykorzystaniem płatności internetowych, w tym właśnie BLIK-a. 15% transakcji polegających na przelewaniu pieniędzy innym użytkownikom to również BLIK, a dokładniej – przelewy na telefon. W drugim kwartale 2021 roku zrealizowano aż 25,5 miliona takich transakcji. To prawie trzykrotny wzrost w stosunku do danych zarejestrowanych w poprzednim roku. Obecnie BLIK jest dostępny dla klientów 10 najpopularniejszych banków, a zainteresowanie tą metodą płatności wciąż rośnie.

BLIK gromadzi również informacje na temat transakcji z jego wykorzystaniem w sklepach stacjonarnych. Obecnie wiele terminali obsługuje bowiem taką funkcję. Zgodnie z ustaleniami firmy, takich płatności było aż 19,6 miliona. 9 milionów wypłat zarejestrowano natomiast w samych bankomatach. Na podstawie tych danych można stwierdzić, że BLIK jest niezwykle powszechną metodą płatności, powoli wypierającą inne rozwiązania.