Nietrafione inwestycje – na co warto uważać

W ostatnim czasie inwestowanie stało się wyjątkowo łatwe. Dostęp do internetu, specjalistycznych serwisów czy prostych w obsłudze aplikacji sprawia, że możliwości pomnożenia posiadanych oszczędności są bardzo szerokie. Wiele osób ma dzięki temu okazję do sporych zarobków, jednak każda inwestycja wiąże się z pewnym ryzykiem. Z tego względu warto ostrożnie angażować środki i za każdym razem mieć pełną świadomość podejmowanych decyzji. Na co trzeba uważać, planując inwestycję?

Inwestycja w kryptowaluty

O kryptowalutach jest głośno już od kilku lat. W mediach nietrudno znaleźć informacje o kolejnych, rekordowych notowaniach bitcoina czy ethereum. Przed rynkiem kryptowalutowym regularnie ostrzega jednak Komisja Nadzoru Finansowego, ze względu na spory poziom ryzyka. Wynika to z kilku kwestii. Kryptowaluty nie podlegają przede wszystkim żadnym regulacjom, a tym samym nie są częścią rynku finansowego. Z tego względu, w przypadku utraty pieniędzy na skutek oszustwa czy błędnych decyzji inwestycyjnych trudno dochodzić swoich praw i roszczeń. Podmioty z tej branży nie muszą też respektować żadnych obowiązków informacyjnych, a tym samym nie ostrzegają w żadnym stopniu przed wysokim poziomem ryzyka. Wszystko to znacząco utrudnia podejmowanie przemyślanych decyzji. Najwięcej problemów generuje korzystanie z podejrzanych serwisów oferujących instrumenty finansowe oparte na kryptowalutach, których klienci nie mają dostępu do informacji o bezpieczeństwie transakcji, kwestiach technicznych czy formach przechowywania środków.

Inwestycja w NFT

Dużym hitem inwestycyjnym ostatnich miesięcy jest cyfrowa sztuka NFT, czyli Non-Fungible Token. Najczęściej takie instrumenty finansowe są przedstawiane jako niezmienne lub niezbywalne tokeny cyfrowe, co oznacza brak możliwości ich sprzedaży oraz daje gwarancję posiadania pełnego prawa do związanego z nimi utworu. W praktyce oznacza to, że jedynym prawowitym właścicielem danego dzieła jest posiadacz takiego tokena. NFT jest więc ultymatywnym potwierdzeniem prawa własności sztuki cyfrowej, którą da się bardzo łatwo kopiować i rozpowszechniać. Token taki może reprezentować np. zdjęcie, plik muzyczny czy nagranie wideo, zapewniając w ten sposób gwarancję oryginalności i decydując o wartości danego utworu. Obecnie na rynku nie funkcjonują jednak mechanizmy, które pomagałyby ludziom wyceniać NFT oraz wskazywać te najbardziej wiarygodne. W praktyce aktywem przypisanym do tokena może być wszystko, włącznie z internetowym memem. Z tego względu w tokeny powinny inwestować wyłącznie osoby posiadające pewną wiedzę, podobnie jak w przypadku tradycyjnej sztuki.

Inwestycja w akcje i instrumenty pochodne

Rynek akcji należy obecnie do najbardziej ryzykownych. Aby na nim działać, należy zdobyć sporą wiedzę i doświadczenie. Nawet zaawansowani inwestorzy tracą na akcjach ogromne środki, nierzadko z przyczyn niezależnych – takich jak np. niespodziewane wydarzenia na świecie czy zawirowania makroekonomiczne. Podobnie wygląda to w przypadku instrumentów pochodnych, w tym kontraktów terminowych i opcji finansowych. Wielu inwestorów musi po dużej stracie zaciągać kredyt na spłatę długów. Takie rozwiązanie jest dla nich bardzo korzystne, ponieważ pozwala na uzyskanie środków nawet bez sprawdzania w BIK. Pożyczki dla zadłużonych kierowane są też do osób, które mają opóźnienia w spłacie innych zobowiązań.

Inwestycja w instrumenty zapewniające gwarantowany zysk

W reklamach często można spotkać się z inwestycjami zapewniającymi teoretycznie gwarantowany zysk. Największe ryzyko bardzo często występuje w przypadku instrumentów stosunkowo prostych, które stwarzają pozorne bezpieczeństwo. Do tego rodzaju produktów należy jednak podchodzić ostrożnie, ponieważ ponadprzeciętny zysk nie jest możliwy bez żadnego ryzyka. W przypadku dużych strach finansowych, ponownie optymalnym rozwiązaniem jest kredyt bez BIK. Takie usługi są dostępne w różnych firmach pożyczkowych, stawiających określone wymogi swoim klientom. Kredyt dla zadłużonych jest też rozwiązaniem dla osób, które nie mogą starać się o tradycyjną pożyczkę bankową.