Inwestowanie w kryptowaluty – co trzeba wiedzieć?

Rozważasz inwestowanie w kryptowaluty? Od momentu powstania Bitcoina ten rynek obejmuje już tysiące innych kryptowalut. Co musisz wiedzieć przed zakupem kryptowalut?

Jak inwestować w kryptowaluty – poznaj kilka sposobów

Jeszcze do niedawna inwestowanie w kryptowaluty najczęściej oznaczało ich zakup, a następnie przechowywanie w dedykowanym do tego portfelu. Aktualnie jednak nie jest to już jedyna możliwość – są też alternatywy, które warto rozważyć.

Sposoby nabywania kryptowalut:

  • Inwestowanie w spółki kryptowalutowe. Należą do nich m.in. spółki zajmujące się wydobyciem kryptowalut i spółki oferujące sprzęt górniczy.
  • Wydobywanie kryptowalut we własnym zakresie. Możesz zostać górnikiem i zająć się wydobyciem kryptowalut. Wiąże się to jednak ze sporą inwestycją początkową – musisz nabyć sprzęt, który z kolei nie należy do najtańszych.
  • Inwestowanie w kryptowaluty przy wykorzystaniu funduszy (np. ETF). To rozwiązanie eliminuje konieczność dbania o bezpieczeństwo przechowywania posiadanych kryptowalut.

Produkty kryptowalutowe (ETF-y i ETN-y) pozwalają zarabiać na zmianach kursu wybranych kryptowalut. Trzeba pamiętać, że kryptowaluty nie są stabilne. Wystarczy spojrzeć na historyczne ceny np. Bitcoina, aby zauważyć zarówno okresy silnego wzrostu, jak i dużych spadków. Niektórzy inwestorzy, być może również Ty, taką zmienność mogą uznać za świetną okazję do zarobku.

Inwestowanie w kryptowaluty a ryzyko

Zbierając informacje o kryptowalutach, nietrudno zauważyć, że inwestowanie w kryptowaluty wiąże się ze sporym ryzykiem. Powodem jest choćby wspomniana niestabilność tych walut – rynek jest nieprzewidywalny. To powoduje, że wielu początkujących inwestorów zastanawia się, jak zminimalizować ryzyko.

Jedną z kluczowych kwestii związanych z inwestowaniem (nie tylko w kryptowaluty) jest nastawienie inwestora. Poszukiwania okazji często wiążą się z podejmowaniem decyzji pod presją czasu. To z kolei nie zawsze pozwala uzyskać pożądane wyniki i czasem prowadzi do wygenerowania straty.

W przypadku kryptowalut ryzyko dotyczy również ich przechowywania. Kryptowaluty są przechowywane w cyfrowych portfelach, które z kolei są narażone na włamania. Jeżeli chcesz wyeliminować to ryzyko, rozwiązaniem mogą być wspomniane kryptowalutowe ETF-y i ETN-y. Handel tymi produktami nie wiąże się z koniecznością tworzenia portfeli – zasady są identyczne jak w przypadku obrotu innymi instrumentami, np. akcjami.

Gdzie przechowywać kryptowaluty – gorące i zimne portfele

Kryptowalutowe ETF-y i ETN-y pozwalają uniknąć zagłębiania się w kwestie związane z przechowywaniem kryptowalut. Inaczej jest wówczas, gdy planujesz po prostu kupić np. Bitcoina, Ethereum czy Cardano.

Nabyte kryptowaluty możesz przechowywać w dedykowanym do tego portfelu. Do tego celu służą:

  • zimne portfele – nie są one podłączone do internetu, dzięki czemu uchodzą za bezpieczniejsze (są mniej podatne na włamania i kradzieże),
  • gorące portfele – ze względu na podłączenie do internetu są one uznawane za wygodne, zwłaszcza w przypadku korzystania z kryptowalut na co dzień (np. jako środka płatniczego).

Ze względu na różnice występujące między portfelami do przechowywania kryptowalut, wielu inwestorów zakłada zarówno zimny, jak i gorący portfel. To pozwala im z jednej strony chronić posiadane aktywa, a z drugiej wygodnie nimi dysponować.