Ostatnia powieść Stefana Zweiga

„Dziewczyna z poczty” jest ostatnią powieścią Stefana Zweiga. Ukazała się po raz pierwszy w 1982 roku, czterdzieści lat po śmierci autora, dzięki staraniom niemieckiego wydawcy, który scalił fragmenty oryginalnych rękopisów.

Lato 1926, Austria pogrążona w kryzysie po pierwszej wojnie światowej. Christine znajduje skromną posadę na wiejskiej poczcie. Wszystkie dni wyglądają tak samo: adresowanie kopert, przybijanie stempli, sortowanie listów, opieka nad chorą matką. Monotonia, nuda, beznadzieja, z rzadka przerywane terkotem telegrafu. Ale jeden telegram potrafi zmienić całe życie.

Pewnego dnia Christine niespodziewanie dostaje od bogatej ciotki z Ameryki zaproszenie na wakacje w szwajcarskim kurorcie. Onieśmielona pojawia się w wielkim eleganckim hotelu i z pomocą krewnej wkracza w dotąd niedostępny świat, w którym wszystko jest w zasięgu ręki, a życzenia spełniają się, zanim się je wypowie. Jako arystokratka Christiane von Boolen dziewczyna z poczty podbija serca hotelowych gości. Oddaje się wyrafinowanym rozrywkom w elitarnym towarzystwie, odkrywa swoją młodość i urodę.

Zazdrość i intrygi sprawiają jednak, że na jaw wychodzi jej prawdziwa tożsamość. Pryska oszałamiający czar przemiany. Christine wraca do szarej codzienności, z którą nie będzie się już umiała pogodzić. Dlatego gdy pewnego dnia pozna Ferdinanda, jeszcze bardziej rozgoryczonego życiem niż ona, nie zawaha się przystać na jego szalony plan…

Stefan Zweig urodził się w 1881 roku w Wiedniu. Studiował tam filozofię i historię sztuki, jednak w swojej twórczości skupiał się na psychologii człowieka, będąc pod silnym wpływem prac Zygmunta Freuda. Największą popularnością jego dzieła cieszyły się w latach 20. i 30. XX wieku, później stopniowo o nim zapomniano. Nie oznacza to jednak, że całkowicie odsunięto Zweiga w niepamięć, czego najlepszym przykładem może być chociażby wydana przez Wydawnictwo W.A.B. „Dziewczyna z poczty”. Jako wielki przeciwnik totalitaryzmu, widząc widmo zbliżającej się wojny, na początku 1934 roku wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Później mieszkał jeszcze w Stanach Zjednoczonych i Brazylii, gdzie w 1941 roku na znak protestu wobec polityki Hitlera popełnił wraz żoną samobójstwo.

oprac. Michał Jadczak

wydawca: Wydawnictwo W.A.B.

źródło: Wydawnictwo W.A.B.


Art&Business © 2015 All Rights Reserved

ARTNEWS Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Brackiej 9, wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, Wydział XII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000361811, NIP: 5272635175, REGON: 142508754, kapitał zakładowy: 2 180 739,50 zł, wpłacony w całości.