Artystyczny „Bałagan”

„Bałagan” wygląda tak, jakby ilustrował go wyjątkowo roztargniony i zabiegany artysta, do którego książka trafiła przypadkiem, a on miał dosłownie chwilę i kilka tubek farby przy sobie, żeby ją pomalować.
Tymczasem w tym wizualnym bałaganie można odnaleźć harmonię, którą widać w konsekwentnie dobieranych z palety kolorach i proporcjach. Zabawa kontrastami i pozornie niedbała kreska, kreślona jakby w pośpiechu, burzy tradycyjną percepcję i kompozycję obrazu. Trzeba przyzwyczaić wzrok, żeby wyłowić z kolorowych plam kształty przedmiotów, odnaleźć perspektywę, pierwszy i drugi plan.

W dynamicznych i niezwykle ekspresyjnych ilustracjach widać inspiracje orientalną ornamentyką przeplatającą się z pozornie przypadkowymi maźnięciami pędzla, z którego kapie farba i zostawia plamy farby na pośpiesznie przewracanych stronach. Intensywne, matowe czerwienie i pomarańcze zestawione z turkusami nabierają szlachetności dzięki błyszczącym, srebrnym akcentom.
„Bałagan” to debiutancka książka autorskiego wydawnictwa iKropka. Ilustracje są niezależną opowieścią, choć doskonale korespondują z tekstem. Tekst również zaskakuje. Nie ma tu nudnego moralizatorstwa, gdyż narratorem jest mały chłopiec. Czytając książkę po raz pierwszy możemy przypuszczać, że na końcu bałagan zostanie okiełznany. Nic bardziej mylnego. Chowa się tylko na chwilę, przed mamą lub dobrotliwie uśmiechającą się do niego babcią, ale zawsze wraca.

Pochwała artystycznego bałaganu? Gorzka prawda , że każdy z nas walczy z bałaganem i nie da się od niego uciec? Spójrzmy na to inaczej. Porządek to pewien schemat, natomiast tytułowy bałagan to wyjście poza ramy, szersza perspektywa, twórcze podejście do codzienności. Nie narzuca gotowych rozwiązań.
Oglądając ilustracje musimy wpatrywać się w obrazki, żeby wyłowić szczegóły. Ilustratorka, Alicja Wasilka, sprytnie zmusza czytelnika do zatrzymania się na rysunku dłużej niż na kilka sekund, nie pozwala przekartkować książki, ale zachęca do wyławiania drobiazgów, które składają się na naszą codzienność. Jest w nich wiele uroku, wystarczy tylko dobrze im się przyjrzeć.


Katarzyna Sołtan

Michał Krygier „Bałagan”
ilustracje: Alicja Wasilka
iKropka

 


Art&Business © 2015 All Rights Reserved

ARTNEWS Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Brackiej 9, wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, Wydział XII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000361811, NIP: 5272635175, REGON: 142508754, kapitał zakładowy: 2 180 739,50 zł, wpłacony w całości.